Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Mayıs 2013, Çarşamba 17:27

“Hipertansiyon Avcıları”nın mucitleri belli oldu

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından düzenlenen ve Novartis’in desteğiyle gerçekleştirilen “Hipertansiyon Avcıları Yarışması”nın kazananları ödüllerini “Dünya Hipertansiyon Günü’nde” aldılar.

Yarışmanın birincisi “Unutmadık” adlı çalışması ile 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Senay Liçina oldu.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Kozan, Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Kemal Erol, TKD Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Alparslan Birdane ve Prof. Dr. Hakan Karpuz yaptıkları açıklamalarda hipertansiyonun kontrol altına alınmasının öneminden bahsettiler.

Toplantıda Türk Kardiyoloji Derneği, hipertansiyon ile bilgilerin altını çizdi: Türkiye’de her dört ölümden birinin sebebi hipertansiyon. Türkiye’de her üç kişiden biri hipertansiyon hastası. Ülkemizde hipertansiyon farkındalık oranı %55, kontrol oranı ise tüm hipertansiflerde %25.

Türk Kardiyoloji Derneği sağlıklı kan basıncına sahip olmak için: Kilonun sağlıklı düzeyde tutulması, sigaranın bırakılmasına, sağlıklı beslenme ve tuz tüketiminin azaltılmasına dikkat çekti.

Her üç kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu ülkemizde konuya dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Hipertansiyon Avcıları” yarışmasının duyurusu bir yıl önce Dünya Hipertansiyon Günü’nde yapılmıştı.

Bir fikir ve icat projesi olan yarışma hipertansiyon tedavisi alan hastaların tedavilerini doktorları tarafından verildiği şekilde ve düzenli olarak almalarına destek olmayı amaçlıyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bayer “regorafenib” için son aşamaya geldi

Alman ilaç firması Bayer, karaciğer kanseri için geliştirdiği “regorafenib” adlı ilacın Faz III çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Regorafenib, gelişmiş karaciğer kanseri olan...

Kapat