Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Haziran 2012, Perşembe 20:31

Her üç kadından sadece biri doğru korunuyor

Planlanmayan gebelikler, tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmaları, her yıl yaklaşık 40 milyon gebeliğin %30’unun planlanmadığını, %12’sinin ise kürtajla sonlandırıldığını gösteriyor. Türkiye Aile Planlaması Derneği (TAP) Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu,

“Kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir. Bebek ve anne için en sağlıklı doğum aralığı 2 yıldır, bu aralık olduğunda bebek normal ağırlıkta oluyor, anomaliler azalıyor, bebek ölümleri engellenmiş oluyor, aynı şeyler annelerimiz için de geçerli, düşükler azalıyor, gebelikteki problemler azalıyor, sağlıklı doğuma ulaşma şansı artıyor. O nedenle doğumlar arasını 2 yılda tutmak, bebeği ve anneyi sağlıkla mutlu sona ulaştırmak için, henüz gebelik oluşmadan kürtaj yerine etkin, modern aile planlaması yöntemlerini kullanmak ve lüzumsuz müdahalelerden kaçınmak büyük önem taşıyor.”

dedi.

Kadınların %40’ı hiçbir korunma yöntemi kullanmıyor!

Prof. Dr. Şatıroğlu, Türk kadınlarının doğum kontrol yöntemlerine yaklaşımlarının, yöntem kullanım alışkanlıklarının ve tercihlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen “Kadın Sağlığı Araştırması” ile ilgili de bilgi verdi. Araştırma sonuçlarına göre, 15-49 yaş grubundaki kadınlar tarafından Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi %22 ile bakırlı spiral. Bunu %16 ile kondom takip ediyor. Doğum kontrol haplarının Türkiye’de kullanımı ise sadece %8 oranında. Kadınların çalışma durumları incelendiğinde, çalışan kadınlar doğum kontrol hapını tercih ederken çalışmayan kadınların bakırlı spiral kullanma oranının daha yüksek olduğu görülüyor.

Geleneksel bir yöntem olan ve gerçek bir korunma sağlamayan geri çekilme yönteminin, çoğu modern yöntemden daha fazla kullanılıyor oluşu (%20), çalışmadan ortaya çıkan ilginç veriler arasında yer alıyor. Prof. Dr. Şatıroğlu’na göre çalışmadan çıkan en ilginç sonuç ise, kadınların %40’ının -gebelik planlamadığı halde- hiçbir korunma yöntemi kullanmaması. Prof. Dr. Şatıroğlu bu gebeliklerin bir kısmının ne yazık ki kürtajla sonuçlandığını ifade ediyor.

TAP olarak anne ve bebek sağlığı için gerekli olan tıbbi tavsiyelere uyarak, “isteyenin, istediği zaman ve istediği kadar gebe kalma hakkı, evrensel insan haklarındandır” inancı içinde çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, korunma yöntemleri konusunda doktor tavsiyesinin doğru bilgiye ulaşma konusunda çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bayer, Xarelto’nun (rivaroksaban) endikasyonlarına yenilerini ekliyor

Bayer Xarelto için, AB ülkelerinde pulmoner emboli (PE) tedavisinde, nükseden derin ven trombozundan (DVT) ve PE'den koruma endikasyonlarında kullanım başvurusu...

Kapat