Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Nisan 2014, Salı 09:58

Hepatit C hastalığı tarih oluyor

Hepatit C’den tam anlamıyla kurtulma şansına sahip olacak ve Hepatit C’ye bağlı siroz ortadan kalkacak Hepatit C ile mücadelede aşının yerini alacak bu iki ilaç ile hem hastalığın yol açtığı ekonomik yükün ortadan kalkacağını hem de orta dereceli hastalarda yüzde 95 başarı sağlanabileceğini belirten Doç. Dr. Değertekin “İlaçların bir iki yıl içinde Türkiye’ye de gelmesi ile hasta Hepatit C’den tam anlamıyla kurtulma şansına sahip olacak ve Hepatit C’ye bağlı siroz ortadan kalkacak. Bu ilaçların önemli bir başka özelliği de, standart tedavi yöntemi olan interferon iğnesi ile birlikte kullanılabileceği gibi sadece ağızdan hap şeklinde kullanılabilmeleri” diyor.

HER 100 KİŞİDEN BİRİ HEPATİT C HASTASI

Hepatit C, karaciğere saldıran bir virüsün neden olduğu enfeksiyon. Hepatit C virüsü ile enfekte olmuş insanların çoğunda ise hiçbir belirti görülmüyor. Dolayısıyla çoğu hasta, ancak karaciğer hasarı belirene kadar Hepatit C enfeksiyonu olduğunun farkına bile varmıyor. Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, Türkiye’nin Hepatit C tedavisinde 10 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda olduğunu belirtiyor. Mevcut başarı oranının hastadan hastaya değişmekle beraber hiç tedavi almamış hastalarda yüzde 40 ile yüzde 80 arasında olduğunu, yakın bir gelecekte ise bu oranın yüzde 95-100’ler düzeyine çıkabileceğini söyleyen Doç. Dr. Değertekin, Türkiye’de halen 750 bin kişinin Hepatit C ile karşılaşmış olduğunu, doktora başvuran ve tedavisine başlanan hasta oranının ise Avrupa’da yüzde 16 iken Türkiye’de yüzde 7’ler seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA tarafından onay verilen iki ilacın, hastalıkla mücadelede son derece etkili olduğunu söyleyen ve Türkiye’de de ilaçların bir-iki yıl içinde kullanıma girmesi ile Hepatit C tedavisinin tamamen iyileşebileceğinin müjdesini veren Doç. Dr. Değertekin “Hastaların artık Hepatit C’den tam anlamıyla kurtulabilme şansları olacak. Şu anda kullandığımız ilaçların etkinliği karaciğer hastalığının evresi, genotipi ve önceden tedavi alıp almamış olmasına göre yüzde 20-80’leri bulmakla birlikte ilaçların yan etkileri de de fazla.

Ama önümüzdeki bir iki yıl sonra Hepatit C’yi muhtemelen günde bir tablet ya da iki tabletle, üç aylık tedavi ile tamamen iyileştireceğiz ve hasta Hepatit C’den tamamen kurtulacak gibi görünüyor. Böylece Hepatit C’ye bağlı siroz da ortadan kalkacak” diyor. Hepatit C taşıyıcılara nelere dikkat etmeli? Hepatit C virüsü taşıyıcısı olanların, hasta olmasalar bile kanı ve diğer vücut sıvılarıyla hastalığı başkalarına bulaştırabileceklerini bilmeleri gerekiyor. Bu nedenle diğer kişilerle temasta önlem almaları önemli. Bu hastaların düzenli doktor takibinde olmaları gerekiyor. Yılda 2 kere karaciğer fonksiyon testlerini yaptırmaları, alkol almaktan kaçınmaları, herhangi bir nedenle ilaç almak zorunda kalırlarsa doktora danışmaları da sağlıklılarını korumak açısından gerekli önlemlerin arasında sayılıyor. D

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Corona virüsü yine can aldı

Suudi Arabistan'da 17 kişinin aynı gün ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsüne yakalandığı, bunlardan 2'sinin hayatını kaybettiği bildirildi....

Kapat