Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Nisan 2014, Salı 09:53

Hekimlere karaciğer nakli eğitimi

Karaciğer Nakli Derneği, Türkiye’de gerçekleştirilen nakil sayısını arttırmak ve uzman doktorlar yetiştirmek için “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı”nı hayata geçiriyor. 2013 yılında Astellas’ın destekleri ile başlayan proje kapsamında bu yıl 8 bursiyer, karaciğer naklinde uzman merkezlerde en az 6 aylık bir eğitim alma fırsatı bulacak.

Karaciğer Nakli Derneği, karaciğer nakli konusunda uzmanlaşmak isteyen doktorlara Türkiye genelinde yılda 100’ün üzerinde nakil yapan merkezlerde eğitimler verecek. 2013 yılında başlayan ve Astellas’ın katkılarıyla bu yıl da devam ettirilen “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı” ile karaciğer nakli yapan, uygulayan ve bu konuda araştırma yapan iyi eğitimli ve nitelikli doktor sayısını arttırmak amaçlanıyor. Ameliyat sonrası başarının da en üst seviyeye taşımanın ve Türkiye’deki Organ Nakil Merkezleri arasındaki ilişkileri geliştirmenin hedeflendiği proje ile bu yıl toplam 8 bursiyer en az 6 ay burslu olarak eğitim alacak.  Eğitim aldıkları süre boyunca yurtiçi ve yurtdışı bilimsel çalışmalara katılma imkanı da bulacak olan bursiyerler uzmanlık programında da aktif olarak çalışacak.

TÜRKİYE’DE İHTİYACIN YARISI KADAR NAKİL YAPILABİLİYOR

Astellas’ın karşılıksız desteğiyle gerçekleştirdikleri eğitim programı ile ilgili konuşan Türkiye Karaciğer Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Yaman Tokat Türkiye’de yıllık karaciğer nakli ihtiyacının milyon nüfus başına 30-35 civarında seyrettiğini belirtti. Türkiye’de yılda ortalama 2500 karaciğer nakli yapılması gerektiğini ancak 1250 nakil yapılabildiğini  söyleyen Prof. Dr. Yaman Tokat “Bu sayı Avrupa ve hatta dünya geneline bakıldığı zaman oldukça yüksek olmasına rağmen Türkiye’deki ihtiyacın gerisindedir. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri yetişmiş eleman azlığıdır. Organ nakli sayısının ve ameliyat sonrası başarının artırılması, yetişmiş, iyi eğitimli ve nitelikli eleman sayısının arttırılmasından geçer” diye konuştu.  Bu eğitim programının genç uzmanların alanlarında uzman ve yıllık nakil sayısı 100’ü geçen merkezlerde eğitim almalarının sağlanacağına değinen Prof. Dr. Yaman Tokat bu sayede aktif organ nakil merkezleri oluşturulmasına katkı sağlanacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer’den AstraZeneca’ya 100 milyar dolarlık teklif

Pfizer Inc., AstraZeneca PLC şirketini satın almak için yaklaşık 100 milyar dolarlık bir teklifte bulunduğunu doğruladı. İngiltere borsasında işlem gören...

Kapat