Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ağustos 2013, Çarşamba 15:27

Hastaneye gelenden 65,5 lira katılım payı alınacak

Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan’da, tasarruf amacıyla devlet harcamalarının azaltılması çabaları kapsamında, hastanelere gelen hastalardan katılım payı olarak 25 avro (65,5 lira) ücret alınması kararlaştırıldı.

Yunanistan Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis, AB ve IMF ile imzalanan yardım anlaşması (memorandum) gereğince 2014 yılından itibaren başlayacak uygulama kapsamında, tüm hastalardan tedavi giderlerinin paylaşılması amacıyla hastanelere geldiklerinde 25 avro ücret alınacağını açıkladı.

Georgiadis, bu uygulamanın, sağlık alanındaki giderlerin azaldığını göstererek Troyka ile yeni müzakere kapılarının açılmasına yardımcı olacağını savundu.

Bu çerçevede devlet hastanelerinde görevli doktorlarla ilgili kontrol ve denetimlerin de yoğunlaştırılacağını belirten Georgiadis, kuralla uymayan doktorların sağlık sisteminden atılacağını söyledi.

Georgiadis, yapılan kontrollerde bazı doktorların ticari amaçla belirli firmaların ilaçlarını yazdıklarının tespit edildiğini belirterek, bu doktorların mal varlıklarıyla ilgili nereden buldun yasasının uygulanacağını kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK Türkiye’de ilk kez randevulu sistemi başlattı

Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye'de ilk kez randevulu sistemi Antalya'nın Manavgat ilçesinde hayata geçirdi. SGK'nın e-randevu sistemiyle İbradı, Akseki ilçeleri de beklemeden işlem yapabiliyor. Manavgat SGK Merkezi Müdürü...

Kapat