Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Nisan 2014, Perşembe 11:12

Hastanelerde biyometrik kimlik doğrulama Eylül’de başlıyor

Sağlık sektöründe adil hizmet dağıtımının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen “kimlik sahteciliği”ne son vermeyi hedefleyen Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi özel hastanelerde uygulanmaya başlandı. Uygulama sayesinde SGK bünyesinde sağlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eskisinden çok daha güvenli ve doğru hizmet alabiliyor. Uygulama Eylül 2014’ten itibaren üniversite hastanelerini de kapsayacak. Böylelikle üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alan vatandaşlar damar izi analizi yöntemiyle kimliklerini doğrulatarak adil hizmet alabilecekler. Uygulamada kullanılacak olan SGK onaylı cihazlardan biri olan BioPOS, vatandaşların kimlik bilgilerini cihazın dünya standartlarındaki çift katmanlı güvenlik teknolojisi ile koruyacak.

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması nedir?

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması, her insanda benzersiz bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Türk teknoloji şirketi Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı ile analiz edilmesine dayanıyor. Halihazırda özel hastanelerde yürürlükte olan uygulama kapsamında vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yaptıkları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulu olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyor. Vatandaşların parmak damar izi bilgileri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı, sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliği onaylanıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyor.

Türk mühendislerinin geliştirdiği BioPOS cihazı hem mobil hem güvenli

Parmak damar izi doğrulamasının yapılabilmesini sağlayan BioPOS cihazı modern teknolojileriyle dikkat çekiyor. Dünya standartlarında çift katmanlı güvenlik teknolojisini barındıran cihaz, vatandaşların kimlik bilgilerinin harici bir kaynak tarafından ele geçirilme riskini düşük seviyeye indiriyor. Wi-Fi ve 3G ile mobil kullanımı destekleyebilen cihaz, fiziksel bir mekana bağlı olmadan da kullanılabiliyor.

Tüm Türkiye’de kurulum, bakım ve servis desteği

Proline’ın 81 ilde 7/24 çalışan hizmet ağı ve servis noktaları sayesinde SGK’ya bağlı tüm özel hastanelerde kullanılabilecek olan BioPOS cihazının kurulum, bakım ve servis desteği hızlı bir şekilde sunulabiliyor. Cihaz; 3 yıl içerisinde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cebine girmesi planlanan yeni T.C. Elektronik Kimlik Kartları ile de entegrasyon sağlayabilmek amacıyla tasarlandı. Kolay kullanıma son derece elverişli bir arayüze sahip olan cihaz, teknoloji altyapısı ve güçlü donanım özellikleri ile kayıt ve doğrulama işlemlerini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Önemli miktarda tasarruf sağlanacak

Biyometrik kimlik doğrulama sistemi sayesinde sahtecilik ve usulsüzlüğün önüne geçilebileceği için sağlık hizmetleri daha güvenli, daha etkin ve daha kaliteli bir şekilde vatandaşlara sunuluyor. Uygulama sayesinde uzun vadede kayıp ve kaçakların en düşük orana indirilmesi ve kamu harcamalarında önemli oranda tasarruf gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Sağlık hizmetlerinde yapılacak bu tasarruf, kaynakların da farklı alanlara yönlendirilebilmesini sağlayacak.

BioPOS Antalya’da sağlık sektörü temsilcileri tarafından görülebilecek!

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) tarafından düzenlenen “Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları”nın beşincisi 23-27 Nisan 2014 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek. Sağlık sektörünün önde gelen kurumlarının temsilcilerini buluşturan etkinlikte BioPOS’un üreticisi Proline’ın bir standı olacak. Etkinliğin ziyaretçileri 23-27 Nisan tarihleri arasında BioPOS’u ilk elden deneyimleyebilecekler. Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için: http://ohsadkurultayi.org/


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçtaki sabit kur firmaların zararını artırıyor

İlaç endüstrisinin sabit kur düzenlemesinde güncelleme taleplerinin karşılık bulmaması, firmaların zararını artırıyor. Kurda en son güncelleme Nisan 2009’da yapıldı ve...

Kapat