Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Aralık 2013, Cuma 10:33

Hastanelerde alternatif tıp hizmeti başlıyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde alternatif tıp hizmeti başlıyor. Sağlık Bakanlığı akupunktur, kupa tedavisi (hacamat), hipnoz, hirudoterapi, refleksoloji, ozonla tedavi uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırladı. Uygulama yeni yılda başlayacak. Hazırlanan yönetmelik çerçevesinde eğitim çalışmaları başlatıldı. Görev yapacak hekimler eğitime alınıyor.

41 BAŞLIK BELİRLENDİ

Sivas Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri İbrahim Ethem Özsoy,  “Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar sırasında ülkemizde sahada yapılan uygulamalar değerlendirilerek 41 başlık belirlendi. Belirlenen bölümlerle ilgili çalışmaları hekimler yapacak. Diğer sağlıkçılar doktorla birlikte hareket edecek. Uygulamaların bedeli SGK kapsamında ödenmeyecek.” dedi. Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarının ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığını kaydeden Özsoy, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarında, ülkelerin çoğunluğunda özellikle Avrupa ve Amerika’da kanun ve yönetmeliklerle çerçevesi çizilmiş, uygulayıcılar ve uygulama alanlarının belirlenmiş olduğunu kaydetti.

HEKİMLER EĞİTİLİYOR

Uzun çalışmalar sonunda mevzuata son şeklinin verildiğini ifade eden Özsoy, uygulamalarının yönetmeliklerle çerçevesinin çizildiğini söyledi. Özsoy, Bakanlık ve bağlı kurumlar ile bunlara bağlı taşra teşkilatında görev yapan ilgili personele hizmet içi eğitimler verilmeye başlandığını alternatif tıp ile ilgili belirlenen hekimlerin bu eğitimlere katılarak belgelendirileceğini de sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Saçtan kornea hücresi üretildi

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nden (Inserm) Daniel Aberdam ve ekibi, saç kök hücrelerini yeniden programlayarak, bunlardan kornea hücreleri...

Kapat