Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mart 2014, Pazartesi 13:42

Hastane virüsüne karşı yeni ilaç

Hollandalı Micreos şirketi hastane bakterisi olarak bilinen MRSA bakterisine karşı etkili olan bir ilacı yakın bir tarihte piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Volkskrant gazetesine bir açıklama yapan Hollandalı biyo teknoloji firması Micreos yetkilisi hemen hemen hiçbir antibiyotiğin çare olamadığı hastane virüsüne karşı etkili olacak bir ilacın yakın tarihte piyasaya sürüleceği açıkladı.

Normal şartlarda hiçbir atibiyotiğin bu bakterilere karşı önlem teşkil etmediğini belirten yetkili ancak Mikroorganizmaları infekte eden virüs olarak tanımlanan “Faj”ların bu konuda etkili olacağı söyledi. Faj olarak bilinen bu mikro organizmaların metodunu kopyalayan şirket bu sayede hastalık yaya virüslerden de kurtulabilineceğini savunuyor.

Micreos firması şuana kadar aralarında salmonella bakterilerine karşı olan bir dizi ilacı piyasaya sürmüştü.

Firma hastane bakterisine karşı üretilecek ilaç için yüksek miktarda finansa ihtiyaç duyulduğunu buu da borsaya girerek kazanmayı hedefledikleri belirtiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Temozolomid içeren ilaçlar hakkında doktor bilgilendirme mektubu

Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu'na gönderilen Temozolomid kullanımına bağlı olarak oluşan ciddi karaciğer toksisitesi  hakkında doktor bilgilendirme mektubu. Mektuba ulaşmak için...

Kapat