Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Şubat 2014, Pazartesi 10:10

Hastalığa göre ilaç yazma dönemi bitiyor

Sadece kanser tedavisinde değil, bağışıklık, merkezi sinir sistemini etkileyen birçok hastalıkta artık kişiye özel tedavi süreci başlıyor. Artık hastalığa göre ilaç yazma dönemi bitiyor. Önce kişinin genine bakılacak, daha sonra bu gene uygun olarak ilaçlarla tedaviye başlanacak.

Yenilikçi ilaçlarla ilgili gelişmeleri anlatan Roche Medikal Direktörü Daniel O’Day, “Bu kapsamda ilgili otoritelere tedavilerimizin sunduğu değeri anlatmaya çalışıyoruz. İleri evre araştırma portföyümüzdeki yeni tedavilerin yarısından fazlası Kişiye Özel Tedavi kapsamında. Akşam’ın haberine göre; yani tanıyı koyacak test ve tedavi edecek ilaç ilk aşamadan itibaren birlikte geliştiriliyor. Alzheimer’da da çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda sonuçlarını göreceğimiz bir çalışma devam ediyor. Karşılanmamış büyük bir medikal ihtiyaca yanıt verecek” dedi.

SAHTE İLAÇ DÜNYADA DA BÜYÜK SORUN 

Rochea CEO’su Severin Schawn “Sahte ilaç dünyada da büyük bir sorun. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın İlaç Takip Sistemi (İTS) uygulaması dahilinde tüm ilaçlarımız karekodlanarak satılıyor. İTS uygulaması dahilinde ürün, dağıtım ağı içerisinde takip edilerek hastaya eczaneden veya ilgili kamu hastanesinden ulaşıyor. Bu süreç, sahte ilacın tespitinde etkin bir rol oynuyor” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Mr. Spock’ akciğer hastalığına yakalandı

Uzay Yolu dizisinin 1960'larda yayınlanan orijinal serisinde sivri kulaklı bilim subayı ‘Mr. Spock’ı canlandıran Leonard Nimoy (82), sigara tutkusu yüzünden...

Kapat