Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Nisan 2014, Salı 11:47

Hastalar izliyorsa doktorlar ellerini daha çok yıkıyor

Amerika’da yapılan ilginç bir araştırma bu kez hastaları değil doktorları inceledi. Araştırmaya göre doktorlar eğer hastaların kendilerini izlediğini biliyorsa ellerini daha çok yıkama eğilimine giriyorlar.

Kanada’da bir hastanede Ağustos 2012 ile Haziran 2013 arasında yapılan bir araştırmaya göre hastalara doktorlarının el yıkayıp yıkamadıklarını izlemeleri söylendi. Doktorlar ve diğer hastane çalışanları böyle bir “izlemeyle” karşılaşabileceklerinin bilincindeydiler.

Hastaların çoğu araştırmaya katıldı. Araştırma kartlarında çalışanların ve doktorların yüzde 96.8’inin ellerini yıkadıkları belirtildi. Ancak hastaların yanı sıra doktorların bilgisi dışında hemşireler de doktorları gözlemliyordu. Ve hemşirelerin gözlemlerine göre doktorların el yıkama oranları yüzde 86.7’de kaldı.

Doktorların yüzde 88’i ise hastaların kendilerini izlediğini bildikleri zamanda el yıkamak konusunda üzerlerinde baskı hissettiğini belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Ucuz ilaç sayesinde ithal ilaç ülkemizi terk etti”

Dünyanın her yerinde yerli ilaç sanayinin desteklenmesi devlet tarafından yapılır. Yerli ilaç sanayinin ithal ilaç sanayinin karşısında yenik olduğu yıllardır ifade...

Kapat