Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Ağustos 2013, Pazartesi 15:15

Hasta bilgileri Amerikan şirketine satılıyor

Almanya’da hasta bilgilerinin bir Amerikan piyasa araştırma şirketine satıldığı öğrenildi. Der Spiegel dergisinin konuyla ilgili haberine göre merkezi Münih’te bulunan Eczane Bilgi Merkezi VSA hastaların eczanelerden reçeteli satın aldıkları ilaçlar ile ilgili bilgileri hasta bilgileri yeterli derecede şifrelenmeden piyasa araştırma şirketlerine satıyor.

Bu bilgilerin müşterileri arasında 100′ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren Amerikan IMS Health gibi sağlık alanında çalışan şirketler bulunuyor. Bu şirket kendi bilgilerine göre 300 milyonun üzerinde hastanın hastalık durumu ile ilgili bilgi topluyor ve bunların arasında Almanya’daki 42 milyon sigortalının bilgileri de var.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre IMS’e Alman hastalar ile ilgili satılan bilgiler arasında isim şifrelenmiş olsa da sigorta numarası üzerinden hastanın kimliği kolay bir şekilde belirlenebiliyor. Zaman’ın haberine göre; satılan bilgiler arasında hastanın yaşı ve cinsiyeti de açık bir şekilde görülüyor. IMS’in bilgisini satın aldığı hasta basına Eczaneler Bilgi Merkezine 1,5 Cent para ödediği belirtiliyor. Elde edilen bilgiler ile ilaç firmalarının temsilcilerinin hangi doktoru ziyaretinde başarılı olduğunu ve hangi doktorun hangi hastaya kimin ilacını yazdığını takip edebileceği kaydediliyor.

Bu arada Almanya’da bir doktor muayenehanesinin 2011 yılında ortalama 483 bin Euro gelire sahip olduğu ve bunun 2007 yılına göre yüzde 21 oranında bir artış anlamına geldiği açıklandı. Doktor muayenehanelerinin sağladığı gelir artışı konusunda sağlık sigortası AOK eleştiride bulundu.

Bazı muayenehanelerin gelirini yüzde 35 oranında artırırken bazılarının artıramamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen AOK Federal Yönetim Kurulu’ndan Uwe Deh, hastaların doktorların bu gelir artışından ne gibi bir fayda sağladığının bilinmediğini söyledi.

Ev doktorları Birliği’nden Ulrich Weigeldt ise uzman doktorların ev doktorlarının iki üç katı bir gelire sahip olmasını eleştirerek bunun genç tıpçıların ev doktoru olmak istememesine yol açacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hemşireliğe kademe geliyor

2023 hedefinde 300 bin hemşireye ihtiyacı varken, sağlık meslek liselerinin 350 bin hemşire mezun edecek olması, bakanlığı harekete geçirdi. Sağlık Bakanlığı,...

Kapat