Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Şubat 2014, Perşembe 15:01

Hap kamera PillCam sayesinde kolonoskopi kolaylaşıyor

Amerikan Gıda ve Sağlık Dairesi (FDA) PillCam Colon adı verilen hap büyüklüğünde bir kamerayı yutulabilen bir kamerayı onayladı. Hap kamerayı yuttuğunuzda hap hastanın gastrointestinal(sindirim sistemi) bölgesine girerek bölgedeki zararı minimalize ederek, kolonoskopiye benzer görüntüleme sonuçları veriyor.

Given Imaging tarafından üretilen PillCam Colon hap kamera özellikle kolon kanseri için tasarlandı ve ticari olarak 80’den fazla ülkede satışa sunulacak. Gerçek Bilim’de yer alan habere göre; FDA tabanlı çalışmada en azından 6 mm boyundaki hiperplastik polipler ve adenomaları tespit edecek şekilde tasarlandı. PillCam Colon hap kamera pozitiflerin % 69’unu ,negatiflerinde % 81’ini buldu.

Kolonoskopide hastanın kalın bağırsağını incelemek için rektumdan uzun ve ince bir kamera kullanılır. Amerika’da bile her yıl 750,000 civarı kolonoskopi operasyonu yarım kalıyor. Genelde kadınlarda pelvis ameliyatlarında ve navigasyon nedeniyle  anatomik zorluklar nedeniyle yarım kalan kolonoskopiler nedeniyle röntgen ve Ct analizleri gerekmekte. Bu  nedenle maliyetler ve prosesin riski artıyor.

Hapın kendisi sadece 1.2cm’e 3.3 santim boyunda ve saniyede 4 ila 35 kare çeken bir renkli video kameraya sahip. Ayrıca LED ışık sayesinde hasta hapı yuttuktan sonra 10 saate kadar çekim yapabiliyor.

Gün geçtikçe kolon kanseri miktarının arttığını ve riskin 50 yaşından sonra arttığını belirten Kolon Kanseri Birliği CEO’su Eric Hargis, kolonoskopinin sadece %10 hastada %100 başarıya ulaştığını fakat hap kamera sayesinde tamamlanamayan kolonoskopilerin tamamlanabileceğini belirtiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Mamografi kanser teşhisinde gereksiz”

Kanadalı bilimadamlarının 25 yıldır 90 bine yakın kadın üzerinde gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, mamografinin meme kanserinin erken teşhis ve tedavisinde...

Kapat