Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Aralık 2011, Pazartesi 19:22

Hamilelikte sigara kullanımı çocuğun damar gelişimini etkiliyor

Pediatrics’te bugün (26.12.2011) yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, gebelik sırasında sigara kullanımına devam edilmesi sonucunda çocuğun damarlarında hasar meydana gelebileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, 250 çocuk ile gerçekleştirilen çalışmalarında, 4. haftasını dolduran çocukların vücut ölçülerini ve akciğer fonksiyonlarını ölçtükten sonra ebeveynleri ile sigara kullanımını konusunda da sorular içeren bir anket çalışması yürütmüşler. Çocuklar 5 yaşına ulaştığında karotid arterlerinin kalınlığını ve esnekliğini ultrason aracılığı ile ölçümleyen araştırmacılar, anneleri hamilelik sırasında sigara kullanan çocuklarda karotid arterlerin, anneleri sigara kullanmayan çocuklara oranla, 19 mikron daha kalın ve %15 daha az esnek olduğunu tespit etmişler.

Araştırmacılar ayrıca, her iki ebeveyninde sigara kullandığı hamilelikler sonucunda çocukların karotid arterlerdeki kalınlaşmanın 28 mikron’a yükseldiğini ve bu grupta yer alan çocuklarda karotid arterlerin esnekliğindeki azalmanın %21’e yükseldiğini belirlemişler.

Yayınlanan makalede sadece babanın sigara kullandığı ya da annenin doğum sonrasına kadar sigara kullanmadığı gebeliklerde anlamlı bir etkinin tespit edilmediğine işaret ediliyor. Bununla birlikte, makale ile ilişkili olarak yer verilen editöryalde, sigara kullanımı söz konusu olduğunda kabul edilebilir makul bir düzeyin olmadığına vurgu yapılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
EMA, Avastin’e (bevasizumab) over kanseri için yeni endikasyon onayı verdi

Verilen yeni endikasyon onayı ile Avastin (bevasizumab), ileri düzey over kanserinde ameliyat sonrası birincil tedavi olarak standart kemoterapiyle birlikte kullanılacak.

Kapat