Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Aralık 2013, Çarşamba 09:42

H10N8 kuş gribi virüsü insana bulaştı

Çin’in doğusundaki Ciangşi eyaletinde solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden 73 yaşındaki kadında H10N8 kuş gribi virüsüne rastlandığı bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, Nançang kentinde 6 Aralık’ta solunum yetmezliği sebebiyle ölen bir kadında H10N8 kuş gribi virüsü tespit edildi.

Ölümünün virüsle bağlantısı olup olmadığı açıklanmayan kadının, zatürre teşhisiyle 30 Kasım’da hastaneye kaldırıldığı, yüksek tansiyon ile kalp rahatsızlığı tedavisi altına alındığı ifade edildi.

Yakın zamanda canlı kümes hayvanı pazarına gittiği belirtilen kadının yakınlarında henüz normal olmayan bir duruma rastlanmadığı bildirildi.

Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu, henüz konuyla ilgili değerlendirme yapmazken, uzmanlar, şu ana kadar kanatlı hayvanlar arasında görülen H10N8’in önceden insana geçtiğine yönelik bir bulguya rastlanmadığını ifade ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Multivitaminler kanser riskini azaltmıyor

Vitamin haplarının çoğunun kanser, kalp hastalıkları ve bunamayı önlemediği belirlendi. Warwick Üniversitesi ve Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nden bilimadamlarının araştırmaları, vitamin hapı...

Kapat