Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ekim 2013, Perşembe 13:19

GSK’nın Çin’deki satışları yüzde 61 düştü

İlaç üreticisi GlaxoSmithKlein (GSK) Temmuz-Eylül ayları arasında Çin’de yaptığı satışların yüzde 61 oranında düştüğünü açıkladı.

Çin’de bir dizi rüşvet skandalı ve soruşturmalarla gündeme gelen GSK’nın Başkanı Andrew Witty, şirketin satış grafiğinin ne zaman düzeleceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu açıkladı ancak şirketin Çin pazarından çekilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

BBC’nin haberine göre; ilaç şirketinin, seyahat acentalarını aracı olarak kullanarak, yaklaşık 300 milyon dolarlık rüşveti doktorlara ve diğer devlet görevlilerine verdikleri ortaya çıkmıştı.

Çinli yetkililerin, iddialarla ilgili olarak GSK’nın dört yöneticisini gözaltına alması ardından, şirket, bazı üst düzey yöneticilerin Çin yasalarına aykırı davrandıklarını kabul etmişti.

Yapılan yazılı açıklamada, yürütülen soruşturmada GSK’nın Çinli yetkililerle işbirliği içinde çalışmaya devam ettiği ve ülkedeki hastalara ilaç sağlamayı sürdüreceği ifade edildi.

Ülkede, bir yabancı şirket için Temmuz ayında başlatılan bu en büyük soruşturma kapsamında diğer bazı ilaç şirketlerinin de incelendiği belirtiliyor.

GSK’nın satışlarındaki düşüş pek çok piyasa uzmanının beklentisinin çok üzerinde oldu. Satışlardaki düşüş şirketin brüt kârının da yüzde 6 düşerek 2,26 milyar dolara gerilemesine neden oldu.

Şirketin büyümesinde Çin’i önemli bir pazar olarak gören GSK’nın bu ülkede bir araştırma merkezi, 7 bin çalışanı ve beş fabrikası bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lupus tedavisinde yeni ilaç “BelimumabBenlysta”

Lupus tedavisinde günümüzde kullanılan ilaçların büyük bir bölümü başka hastalıklar için tasarlanmış ya da kullanıma girmiş ilaçlar olup, bu ilaçlar...

Kapat