Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

GSK, ilaca erişimi güçlendirmede önder 10 Aralık 2012, Pazartesi 16:52

GSK, ilaca erişimi güçlendirmede önder

Bağımsız olarak hazırlanan ve uluslararası ilaç endüstrisinin az gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların ilaçlara erişimi için yaptığı çalışmaları değerlendiren “İlaca Erişim Endeksi 2012” (Access to Medicines Index 2012; ATM 2012) çalışmasında birinci sırayı GlaxoSmithKline (GSK) aldı.

20 firma değerlendirildi

Endeks 20 firmanın 103 ülkedeki ve 33 hastalığa yönelik faaliyetlerini değerlendiriyor. Bu değerlendirmeyi 7 kategoride yapıyor. Bu kategoriler ilaca genel erişim; kamu politikaları ve pazardaki etki; Ar-Ge; fiyatlandırma, üretim ve dağıtım; patentler ve ruhsatlandırma; ürün geliştirme ve dağıtım kapasitesi artırma; ürün bağışları ve hayırsever faaliyetler kategorilerinden oluşuyor. Bu seneki endekste ilaca genel erişim, Ar-Ge çalışmaları, ürün geliştirme ve dağıtım kapasitesi artırma ile ilaç bağışları ve hayırsever faaliyetler kategorilerinde GSK en yüksek puanları kazandı. Sonuçta ortalama 3,8 puan ile listenin en üst sırasında yerini aldı.

GSK’nın gelişmekte olan Ülkeler ve Pazara Erişim İş Birimini kurması; gelişmekte olan ülkeleri etkileyen hastalıklarla ilgili çalışma yapan bilim insanlarına Tres Cantos Ar-Ge merkezinin olanaklarını ve verilerini açmış olması şirketin birinciliğine katkıda bulundu. Ayrıca az gelişmiş ülkelerde yaptığı önemli fiyat indirimleri ve klinik araştırma sonuçlarını diğer firmalara kıyasla hayli erken açıklaması gibi uygulamaların da bu başarıda büyük payı oldu.

“İlaç ve tedavilere erişim bizim işimizin tam kalbinde yer alıyor”

Sonuçları değerlendiren GSK CEO’su Sir Andrew Witty şunları söyledi:

“İlaç ve tedavilere daha fazla erişim sağlamak bizim yaptığımız işin tam kalbinde yer alıyor. Dünyanın neresinde yaşıyor olurlarsa olsunlar, insanların sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmek için kaynaklarımızı, bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız.”

* Fotoğraf: sameold2010/Flickr.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis
Türkiye’nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis

Capital Dergisi'nin her yıl yayınladığı "Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri" araştırmasının 2012 sonuçları yayınlandı. Araştırmada Novartis ilaç sektörünün en beğenilen şirketi...

Kapat