Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Mart 2014, Salı 10:56

GSK herkesi mor giyinmeye davet ediyor

2008 yılında 10 yaşındaki epilepsi hastası Cassidy Megan öncülüğünde, epilepsi hastalarının da, diğer sıradan insanlardan bir farkının olmadığının bilinmesi, epilepsinin kavranması ve insanların bu konuda bilinçlenmelerinin sağlanması amacıyla başlatılan “Purple Day/Mor Gün” etkinliği tüm dünyada yankı bulmaya devam ediyor.

2009 yılında uluslararası boyuta taşınan 26 Mart Dünya Epilepsi Günü için dünyanın lider araştırmacı ve aşı şirketlerinden GlaxoSmithKline (GSK) da tüm duyarlı vatandaşları mor giysiler giymeye teşvik ediyor.  Mor Gün etkinliği ile ilgili açıklama yapan GSK Türkiye İletişim Müdürü Tuğba Çamlı “Epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak gerçekleşen ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir hastalık. 2012’de yayınlanan bir çalışmada her 200 kişiden birinin epilepsi hastası olduğu ifade edilmiştir. Epilepsi ile mücadelede en önemli silahımızın onu tanımak olduğunu düşünüyoruz. Biz de GSK Türkiye ailesi olarak epilepsi konusundaki bilinirlik ve bilincin artırılması amacıyla düzenlenen Mor Gün etkinliğine destek veriyor ve konuya duyarlı herkesi 26 Mart’ta mor giymeye davet ediyoruz” diye konuştu.

GSK Hakkında

Dünyanın önde gelen yenilikçi ilaç ve sağlık şirketlerinden biri olan GSK, insanların daha aktif olmalarını, kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha uzun yaşamalarını destekleyerek yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmaktadır.

Türkiye’de GSK

GSK 50 yılı aşkın bir süredir faaliyette olduğu Türkiye ilaç sektörünün lider firmaları arasında yer almaktadır.  GSK Türkiye, yaklaşık 950 çalışanla Türkiye’de sağlık çözümleri hizmeti sunmaktadır.

GSK bugün en önemli sağlık alanlarında yenilikçi, etkin ilaç ve tedaviler üretmektedir. Bu alanlar arasında astım, KOAH, enfeksiyon, grip, akıl sağlığı, hepatit, nadir hastalıklar, sinir sistemi hastalıkları ile kalp damar ve sindirim hastalıkları yer almaktadır. Şirket ayrıca, kansere karşı yeni tedaviler geliştirmeye özel bir önem vermekte olup aşı alanındaki yenilikçi çalışmalara da liderlik etmektedir. GSK, toplum sağlığını korumak ve geliştirmek açısından büyük öneme sahip olan aşılar konusunda da liderdir ve zengin bir portföye sahiptir.

Türkiye’nin ilaç ve aşı Ar-Ge’si ile üretimindeki büyük potansiyeline inanan GSK, ülkemizde yeni yatırımlara hazırlanmaktadır. GSK’nın aşı alanındaki Ar-Ge çalışmaları için öncelikli ülkeler arasında yer alan Türkiye,  2014 yılı itibariyle ilaç alanındaki Ar-Ge çalışmaları için de yatırım yapılacak öncelikli ülkeler listesine (GSK Clinical Country Footprint) girmiştir. Bu gelişme ile Türkiye,  herhangi bir tedavi alanında planlanan klinik çalışmalar için GSK Global tarafından değerlendirilen ilk ülkeler arasında bulunarak, GSK bünyesinde klinik araştırmalar merkezi haline gelmiştir. İlaç endüstrisinde Türkiye’ye olan Ar-Ge yatırımlarının artmasına ve yeni istihdam olanaklarına öncülük eden GSK’nın hedefi, Ar-Ge’nin yanı sıra üretim yatırımı da yaparak ürün portföyünü jenerik ilaçlarla zenginleştirmek ve bu süreçte Türkiye’ye teknoloji transferi gerçekleştirmektir.

GSK, Türkiye’ye büyük önem vermekte, ülkemizin potansiyelinin hayata geçmesiyle doğacak sinerjinin firmanın çevre bölgelerdeki faaliyetlerine de güçlü bir destek sağlayacağına inanmaktadır. GSK bu doğrultuda Türkiye’yi bölgesel merkez yapmak yolunda önemli bir adım atmış ve 30 ülkeden oluşan GSK MEA (Ortadoğu ve Afrika) bölgesinin merkezini İstanbul’a taşımıştır. 2014 yılı itibariyle, Ortadoğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki operasyonlar yeniden düzenlenerek, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Ukrayna’dan oluşan MENA-CIS isimli yeni bir bölge oluşturulmuştur.  Türkiye’nin ilaç sektöründe bölgesel bir merkez olması yönünde güçlü birer adım olan bu kararlar aynı zamanda, Türkiye’ye olan güvenin de bir göstergesi niteliğini taşıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi, Merial’i Türkiye’ye getirdi

Dünya çapında hayvan sağlığı ve refahının iyileştirilmesi için ürünler geliştiren Merial, reçeteli ilaçlar, aşı ve tüketici sağlığına yönelik ürünler dahil,...

Kapat