Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Aralık 2013, Perşembe 09:44

Grip aşısı erkeklerde daha az etkili

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırma, grip aşısının erkeklerde daha az etkili olduğunu gösterdi.

Grip aşısının kadınlarda, erkeklere göre daha etkili olduğu belirlendi.

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, erkeklik hormonu testosteron nedeniyle grip aşısının erkeklerde daha az etkili olduğunu gösterdi.

Araştırma, kadınların gribe karşı daha fazla antikor ürettiğini ortaya koydu. Testosteronun daha yüksek olduğu erkeklerde, bu hormonun bağışıklık sistemini bloke ettiği, bu nedenle grip aşısının erkeklerde daha az etkili olduğu vurgulandı.

Bilimadamları, erkeklerin bakteriyel, viral ve parazit enfeksiyonlarına kadınlardan daha “açık” olduğunun, erkeklerin bağışıklık sisteminin sarı humma, kızamık ve hepatit aşılarına daha az tepki verdiğinin bilindiğini ancak araştırma sonuçlarının bunun nedenine ışık tuttuğunu açıkladı.

İlk kez testosteron seviyesi, genlerin işlevi ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlantının ortaya koyulduğu araştırmanın sonuçları, Amerikan PNAS dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Organ bağışında İstanbul ilk sırada

Doku Nakil ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı, organ bağışı verilerini açıkladı. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ, Doku Nakil ve Diyaliz...

Kapat