Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Mayıs 2010, Çarşamba 17:44

Göz Nurunu Koruma Vakfı 26. Yıl Koşusu 7 Mayıs akşamı koşuldu

 

Türkiye’nin ilk göz hastanesini bünyesinde barındıran Göz Nurunu Koruma Vakfı’nın 26. yıl koşusu saat 19:00’da gerçekleştiridi. 17:00 – 21:00 saatleri arasında da halka ücretsiz göz taraması yapıldı.
 
Koşuyu kazanan atın sahibi Erdoğan Şenocaklı’ya kupayı, Göz Nurunu Koruma Vakfı Başkanı Orhan Erdede
verdi. Başhekim Op.Dr. Zerrin Tuncer, koşuyu kazanan atın antrenörü Ekrem Şendil’e vekaleten Erdoğan Şenocaklı’ya, Halkla İlişkiler Sorumlusu Ebru Edgüer de jokey Akın Sözen’e birer plaket verdiler. Spor ve At Yarışı Yazarı Hasan Saydam, TJK Başkanı Behçet Homurlu’ya vekaleten TJK Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Ender Aydıner’e vakıf adına teşekkür plaketi verdi.
Hedefi “Göz Sağlığı” olan Göz Nurunu Koruma Vakfı, 1984 yılında “Erken Teşhis”, “Doğru Tedavi” ve “Halkı Bilinçlendirmek” için, sonradan olma körlükle savaşmak amacıyla kuruldu.
 
Erken teşhis, kişinin çocukluk yıllarında sağlanır. Vakfın tarama ekipleri, kurulduğu günden bu yana, erken teşhis amacıyla okullarda ücretsiz göz taramaları gerçekleştirdi. Göz kusuru tespit edilen öğrencilerin tedavileri yapıldı. Ücretsiz halk taramaları ile mahalle, köy ve işyerlerinde halk göz sağlığı konusunda bilinçlendirildi. Bu taramalar sayesinde yılda 100.000 – 110.000 kişiye ulaşıldı.
 
Vakıf tarafından; 1984 yılında Türkiye’nin ilk göz hastanesi olarak Bayrampaşa Göz Hastanesi, 1997 yılında İdealtepe Göz Merkezi ve 1397 yılında Yıldırım Bayazıt Han tarafından yaptırılan, “Osmanlı İmparatorluğu’nun İlk Hastanesi” olan Bursa Darüşşifa Hastanesi Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek 2001 yılında, halka hizmet vermek için “Yıldırım Göz Merkezi” adı altında Bursa’da hizmete açıldı. Bu ünitelerde yılda 90.000 – 100.000 muayene, 5.000 – 6.000 ameliyat ve 15.000 – 17.000 çeşitli müdahaleler kar gayesi gütmeden gerçekleştiriliyor. Vakıf, yılbaşından bu yana Elmadağ’da bulunan Özel Surp Agop Hastanesi bünyesinde açtığı göz biriminde de hizmetlerine devam ediyor.
 
Akademik düşünce ve erken teşhiste doğru tedavi amacıyla hastane, “Şaşılık ve Çocuk, Glokom (Göz Tansiyonu), Katarakt (Fako), Tıbbi Retina (Argon Laser, Anjiyo, Ultrason) ve Cerrahi Retina, Kontakt Lens, Refraktif Cerrahi (Excimer Laser), Oküloplastik Cerrahi (Estetik, Kapak, Gözyaşı Kanalları, Protez)” şeklinde tedavi birimlerine ayrıldı.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
3M Cuno’dan ilaç sektörü için ekonomik çözümler

3M'in dünyada pazar lideri olan markası 3M Cuno, filtreleme sistemleri için sunduğu kaliteli ve ekonomik çözümlerle, ilaç üreticilerine katkıda bulunuyor.

Kapat