Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Mayıs 2014, Perşembe 10:35

Görme yeteneği ameliyatsız da iade edilebilecek

Zayıflayan görme yeteneği ameliyatsız da iade edilebilecek. Rusya’da eşsiz tedavi yöntemi genişçe kullanmaya başladı.

Şimdi göz doktorunun muayenesine çok sevilen film veya çizgi filmle gelmek gerek. Bir sıra Rusya kliniğinde günümüzde eşi görülmemiş “Ambliokor” kompleksi çalışıyor. Kompleks, Beyin Enstitüsünden uzmanlar tarafından geliştirildi.

Aygıtın faaliyeti temelinde video bilgisayar autotraining yöntemi yatıyor. Müşteri ekranda film veya çizgi filmi seyrediyor, bu sırada özel sensörlerin yardımıyla gözlerin çalışması üstüne enformasyon alınıyor. Bununla birlikte beynin EEG kaydediliyor. Bu sırada ekrandaki görüntü yalnız sağ görünüm sırasında korunuyor, görünüm netliğini kaybederse görüntü kayboluyor. Böylece, aygıt beyine kontrast vizyon refleksi üretmeye yardım ediyor. Göz doktoru Vitaliy İvanov anlatıyor.

Olayların yüzde 80’de ilk dersten sonra etki elde ediliyor. Müşterilerin geri kalan yüzde 20’si olumlu değişiklikleri ikinci veya üçüncü dersten sonra hissedebilecekler. Örneğin, insanın bisiklet kullanmayı yavaş yavaş öğrendiği gibi, göz ve görsel merkezleri çalışmaya alıştırıyoruz.

Birkaç dersten sonra müşterilerin çoğunda görüş keskinliği gözle görülür derecede artıyor. Ortalama ve hafif miyop olan müşteriler sürekli olarak gözlük kullanmaktan vazgeçiyor. 15 seanstan sonra ağır derecede miyop olan müşterilerin görümü 2-3 diyoptri iyileşiyor. Göz doktoru Vitaliy İvanov anlatıyor.

Elbette ki, “Ambliokor” zayıf görme için her derde deva değil. Sözü edilen kompleksteki derslerden sonra insan, göz jimnastiği yapmayarak gün boyunca bilgisayarda çalışırsa, görme yeteneği çok çabuk zayıflayacak.

Göz doktorları, şehirlilere kıyasla köylüler arasında miyop sayısının 5 kat daha az olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, onların sıkça uzaklara bakması. Bu yüzden doktorlar, bir şeylere daha seyrek yakından bakmayı tavsiye ediyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, akıllı telefonların meydana geldiği son 15 yılda gezegenimizde yaşıyan kentlilerin yüzde 50’sinin görme yeteneği zayıfladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Karbonmonoksit gazı nasıl öldürüyor?

Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ait kömür madeninde, elektrik trafosunun patlaması sonucu çıkan yangında 282 madencimiz, " karbonmonoksit  gazı zehirlenmesi" sonucu...

Kapat