Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Haziran 2011, Pazartesi 13:04

Google Health kapanıyor

Google, 2008 yılında genel kullanıma açtığı elektronik sağlık kaydı platformu Google Health’in, yeterli poülariteye ulaşılamaması nedeni ile, Ocak 2012’de kullanıma kapatılacağını duyurdu.

Google Health’in kullanıma sunulması ile birlikte elektronik sağlık kayıtlarının büyük şirketlerce tutulmasının beraberinde getirebileceği sakıncalar tartışmaya başlanmıştı. Veri gizliliği çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği düşünülen kişisel sağlık kayıtlarının büyük veri ağları üzerinde barındırılmasının, bu ağları söz konusu verileri suistimal etmek isteyecek grupların hedefi haline getirebileceği kaygısı ile kulanıcılar platforma çekingen bir yaklaşım sergilediler. Ayrıca, Google’ın gelecekte hedeflenmiş reklam gösterimi için sistemde kayıtlı sağlık verilerinden yararlanma ihtimali de eleştiri çeken ve kullanıcıları platformdan uzaklaştıran bir başka etmendi.

Google, daha çok teknolojiye ilgili hastalardan ve bu hastalar ile ilgilenen sağlık personellerinden oluşan kısıtlı bir kitleye ulaşabilen platformdaki verilerin 1 Ocak 2013’e kadar üyeler tarafından sistemden indirilmesine izin verileceğini belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
II. Ulusal Biyosidal Kongresi 17-20 Kasım tarihlerinde düzenlenecek

Sağlık Bakanlığı, Ankara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile kongre bu yıl Antalya'da gerçekleşecek.

Kapat