Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Temmuz 2014, Salı 10:11

Google Glass zihin gücüyle çalışabilecek

İngiltere’de bir yazılım geliştirme grubu, Google Glass’ın beyin gücüyle çalışabilmesini sağlayacak uygulama geliştirdi.

Teknoloji dünyasının son çılgınlığı olarak gösterilen ancak istenen ilgiyi görmeyen akıllı gözlük Google Glass bundan böyle zihin gücüyle de çalışabilecek.

İngiltere’de kendilerini The Place olarak tanımlayan yazılım geliştirme grubu, MindRDR adını verdikleri bir uygulama geliştirdi.

Techcrunch adlı teknoloji bloğu, bu uygulama sayesinde Google Glass’ın kafaya takılan başka bir aparata yaklaştırıldığında kullanıcıların, Google Glass’ın objektifine takılan herhangi bir şeyin fotoğrafını sadece beyin dalgalarıyla çekebileceğini yazdı.

Donanım ve uygulama birlikte çalışarak kullanıcının beyin dalgalarından ne düşündüğünü anlamaya çalışıyor. Örneğin kullanıcı aklından fotoğraf çekmeyi geçirirse cihaz otomatik olarak Google Glass’a fotoğraf çek komutunu iletiyor.
Uygulama ve donanım birlikteliğiyle doğan bu çözüm aynı zamanda çekilen fotoğrafları Twitter’a da gönderebiliyor. Bu çözüm, sadece fotoğraf çekmek değil Glass ile gerçek dünya arasında düşünce gücü ile iletişim sağlayabiliyor.

Şirket ve uygulamaya dair daha başka bir açıklama yapılmadı.

Google’ın geçen yıl teknoloji meraklılarına tanıttığı Google Glass ürünü, fotoğraf çekebiliyor, arama yapabiliyor ve kullanıcılarına talimatlar verebiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yapay pankreas ilk kez somutlaştı

Üzerinde iki yıldır çalışılan ve şeker hastalarının tedavisinde devrim niteliği taşıyan 'yapay pankreas' projeleri ilk kez somutlaştı. Fransa Strasbourg'da Avrupa...

Kapat