Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

GSK, ilaca erişimi güçlendirmede önder 15 Temmuz 2013, Pazartesi 09:30

GlaxoSmithKline’da 30 kişiye tutuklama kararı

Çin hükümeti tarafından yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline’a ait 30 çalışan tutuklandı.

İngiliz Telegraph Gazetesi’nde yer alan habere göre, Çin’de yapılan incelemeler neticesinde hakkında yolsuzluk iddiasıyla soruşturma başlatılan GlaxoSmithKline’a  ait en az 30 personel için tutuklama kararı verildi.

Çin Kamusal Güvenlik Bakanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Changsha, Şangay ve Zhengzhou kentlerinde yürütülen soruşturmalar sonucunda GSK’nın, yeni satış kanalları oluşturmak ve ilaç fiyatlarına artmasını sağlamak amacıyla bazı sağlık sektörü çalışanı ve hükümet yetkililerine rüşvet verdiğinin ortaya çıktığını ifade etmişti.

Bakan, hükümet yetkilililerinin projelerine sponsorluk vermek gibi pek çok yöntemle yeni satış kanalları oluşturmayı amaçlayan taraflara ilşkin ise isim vermekten kaçındı. Ancak gazetenin haberine göre tutukluların 6’sını üst düzey yöneticiler oluşturuyor.

Dün haberin basında yer almasının ardından GSK hisselerinde yüzde 0.6’lük düşüş yaşandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, elma suyundaki arsenik miktarının sınırlandırılmasını önerdi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) elma suyunda bulunan inorganik arsenik miktarının içme sularında bulunan seviyeye getirilmesi önerisinde bulundu. FDA...

Kapat