Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2013, Pazartesi 10:49

Gereksiz tomografi kanser nedeni

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşları gereksiz radyolojik incelemeler konusunda uyarıyor. “Başınız her ağrıdığında tomografi çekilmesini isterseniz, bir gün gerçekten kanser yüzünden başınız ağrıyabilir” diyen SGK, sadece bir tomografi çektirme sonucu alınan radyasyonun, Japonya’da atılan atom bombasına 2.5 kilometre uzaklıkta yaşayanların aldığı doza eşit olduğu uyarısı yaptı. SGK, “Türkiye’de her yıl 35 bin kişi tıbbi hatalar yüzünden hayatını kaybediyor. Size verilen tedaviye dahil olun ve sağlık kuruluşlarını gereksiz yere meşgul etmeyin” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), son yıllarda gereksiz yere hastaneye gidişin ve ilaç kullanımının artması üzerine 1.5 milyon sigortalıya ‘Sağlıklı Yaşam Bilgileri’ kitabı gönderdi. Kitapta, sağlıklı olmak için uykudan beslenmeye, temizlikten spora; sağlık kuruluşuna gidişten ilaç kullanımına kadar A’dan Z’ye tüm konularda bilgi verildi. Vatandaş, gereksiz tetkik ve tedaviler ile ilaç kullanımı konusunda uyarıldı.

TÜRKİYE’DE 35 BİN KİŞİ TIBBİ HATADAN ÖLÜYOR

Hürriyet’in haberine göre; Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre en çok yaşam kaybının sağlık sektöründeki kurumlarda olduğu ortaya konurken, havayolu şirketlerinin, kimyasal üreticilerin ve dağcılık sektörünün bile sağlık kurumlarından daha güvenli olduğu vurgulandı. Tıbbi hataların tüm dünyada ölüm nedenleri sıralamasında ilk 5’te yer aldığı belirtilerek, Amerika’da her yıl 98 bin kişinin tıbbi hatalar nedeniyle yaşamını kaybettiği ifade edildi. Türkiye’de de günde ortalama 100 kişinin; yılda ise 35 bin kişinin tıbbi hatalar nedeniyle öldüğüne dikkat çekildi. Tıbbi hatalardan korunmak için hastaların kendi tedavilerine daha çok dahil olmaları gerektiği belirtildi. Ayrıca sağlık kuruluşları ve sağlık personelinin gereksiz yere meşgul edilmemesi istendi.

GEREKSİZ TOMOGRAFİ=KANSER

Vatandaşın, hekimleri gereksiz tetkik yaptırmak, ilaç yazdırmak veya tedaviye zorlamaktan kaçınmaları gerektiği belirtilen kitapta, “Sadece hekiminizin gerekli gördüğü tetkik ve tedavileri yaptırın. Gereksiz yere çekilen her akciğer filmi, tomografi, mamografi gibi tüm radyolojik incelemeler, sizin fazladan radyasyon almanıza yol açar. Fazladan alınan radyasyonun size kanser olarak döneceğini unutmayın” denildi.

Amerika’da tomografik incelemelerin tüm kanserin yüzde 2’sine yani 30 bin kansere ve 14 bin 500 ölüme neden olduğu anlatılarak, “Başınız her ağrıdığında tomografi çekilmesini isterseniz, bir gün gerçekten kanser yüzünden başınız ağrıyabilir” uyarısı yapıldı. Kitapta, “Sadece bir tomografi taraması sonucu 14-21 mgy-miligray radyasyon alırsınız. Bu doz, Japonya’da atılan atom bombalarının 2.5 km uzağında yaşayan insanların aldığı dozdur. Bu bombadan kurtulanların ölüm risklerinin yükseldiğine dair kesin katılar vardır. (David Brenner, http://radiology.rdsna.org)” bilgisine yer verildi.

Sağlık kuruluşlarında kendilerine veya yakınlarına gereksiz işlem, tetkik yapıldığını düşünenlerin en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurmaları istendi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yılda kişi başına 17.5 kutu ilaç tüketildi

Doktorlar, ezbere yazınca, geçen yıl 180 milyon 222 bin 410 kutu antibiyotik tüketildi. En çok kullanılan ilaçlarda ikinci sırayı, ağrı...

Kapat