Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ekim 2013, Cuma 11:00

Genç doktora zorunlu hizmet kolaylığı geliyor

Yandal uzmanlık yapanlar Doğu ve Güneydoğu’ya gitmeyecek sadece 12 il için kura çekecek. Sağlık Bakanlığı, doktor açığını kapatacak düzenlemeler başta olmak üzere sağlıkta önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Yapılacak düzenlemeyle yurtdışında iki yıl görev yaptıktan sonra 3 yıl da Türkiye’de görev yapan doktorlar zorunlu hizmetten muaf tutulacaklar.

Hükümetin hazırladığı sağlık alanında önemli düzenlemeler içeren ve Meclis tatile girmeden önce komisyonda kabul edilen torba kanuna yeni düzenlemeler eklenecek. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; zorunlu hizmet esnekliği Kanuna eklenecek düzenleme ile Bakanlık, doktorların zorunlu hizmet uygulamasında esnekliğe gidiyor. Doktor açığını kapatmak ve yurt dışında çalışan Türk doktorları Türkiye’ye çekmek için önemli bir düzenlemeye gidilecek.  Yapılacak düzenleme ile iki yıl süreyle yurt dışında çalışmış olan doktorlar, üç yıl da Türkiye’de özel ya da kamu hastanelerinde çalışma şartıyla zorunlu hizmetten muaf tutulacaklar.

Böylece kamuda istihdam edilebilecekler. Kamuda görev yapan doktorların mezuniyet, uzmanlık ve yandal uzmanlık eğitimlerinin her aşamasından sonra  gitmek zorunda kaldıkları toplamda 6 yılı bulan zorunlu hizmet uygulamasında da değişikliğe gidilecek. Yandal uzmanlık yapan doktorlar doğu ve güneydoğu illerini kapsayan 5 ve 6. bölgelere gönderilmeyecek. Bu durumdaki doktorlar sadece 12 il için kura çekecekler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Kanserli hücreler tümöre dönüşmeden saptanacak”

Koç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 10 Ekim 2013, Perşembe günü gerçekleştirilen “Bilim 21. Yüzyılı Nasıl Değiştirecek” başlıklı konferansın ana konuşmacısı olarak...

Kapat