Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Eylül 2011, Salı 17:22

Gamet-hedefli transgenez ile üretilen kedilerin lenfositleri AIDS’e direniyor

Araştırmacılar, sonuçları Nature Methods’ta yayınlanan çalışmalarında gamet-hedefli transgenez ile ürettikleri kedilerden alınan lenfositlerin kedilerde kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromuna (AIDS) neden olan kedi bağışıklık yetmezliği virüsü (FIV) replikasyonuna karşı direnebildiğini rapor ettiler.

Mayo Clinic araştırmacıları, Rhesus maymununda bulunan bir restriksiyon faktörü olan ve Rhesus’larda AIDS’e neden olan virüsün enfeksiyonuna karşı savunmaya yardımcı olan TRIMCyp genini kedi yumurta hücresine aktarmışlar. Daha sonra meydana getirdikleri bu yumurta hücrelerinin döllenmesini sağlayan ve taşıyıcı bir anne kediye aktaran araştırmacılar iki erkek ve bir dişi kedi üretmeyi başarmışlar. Transgenezi gözlemlemek amacıyla denizanasından alınan eGFP genini de TRIMCyp birlikte aktaran araştırmacılar, ürettikleri kedi yavrularının karanlıkta yeşil ışık yaymaları sonucu TRIMCyp geninin ekspresyonunun başarılı bir şekilde gerçekleştiği sonucuna ulaşmışlar.

Üretilen transgenik hayvanlardan alınan lenfositlerin in vitro çalışmalarda FIV replikasyonuna direnebildiğini ifade eden araştırmacılar bir sonraki aşamanın in vivo denemeler olduğunu belirtiyorlar. Araştırmacılar, AIDS geliştirebilen bir türün genomunun deneysel olarak modifikasyonunun, HIV gen terapisi için kullanılabilecek potansiyel restriksiyon faktörlerinin araştırılmasında ve diğer enfeksiyöz ve non-enfeksyöz hastalıklar için model oluşturmada kullanılabileceğini düşünüyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, SynchroMed II implante edilebilir infüzyon pompasının bazı modellerini geri çekti

Medtronic tarafından üretilen ve ülkemizde de kullanılan SynchroMed II implante edilebilir infüzyon pompaları kronik ağrılar ve spastisitenin tedavisinde kullanılıyor.

Kapat