Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Ekim 2013, Çarşamba 15:16

FDA, ‘Pertuzumab’ etken maddeli ilaca erken onay vermek istiyor

Meme kanserinde ‘Pertuzumab’ etken maddeli yeni ilaç, tedavide diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında tümörün büyümesini ve yayılmasını önlerken, birçok hastada tümörü tamamen yok ediyor.

Kadınların korkulu rüyası haline gelen ve ölüm nedenlerinde ilk sıralarda yer alan meme kanserinde, “pertuzumab” etken maddeli yeni ilaç, tedavide diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında tümörün büyümesini ve yayılmasını önlerken, birçok hastada tümörü tamamen yok ediyor.

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), yeni ilaçla ilgili çalışmaların tamamlanacağı 2016 yılını beklemeden kullanım için erken onay vermek üzere çalışmalar yürütüyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalı Öğretim Üyesi ve Pembe Kurdele Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekmel Tezel, yaptığı açıklamada, meme kanserinin tedavisinde bu yüzyılın en önemli yeniliklerinin başında gelen “antikor” tedavisinin her geçen gün yeni bir uygulama alanı bulduğuna dikkati çekti. Tezel, “FDA’nın, yeni bir ilacın, diğer organlara yüksek yayılma potansiyeli taşıyan erken evre meme kanserlerinde ameliyat öncesi kullanımına erken onay vereceğini duyurduğunu” aktardı.

Büyüme reseptöründeki tehlike

Tezel, çalışmanın temelinde HER2 (Human (insan) Epidermal Gelişme Faktörü Reseptörü-2. ) denilen reseptörün olduğunu belirterek, “Söz konusu HER 2 reseptörünün, aslında normal hücrelerde de bulunan, hücre büyüme ve çoğalmasını sağlayan bir protein olduğunu” söyledi.

Tezel, meme kanseri tanısı alan kadınların ancak yüzde 20-25’inde HER2 reseptörünün aşırı miktarda bulunduğunu anlatarak, “İlacın diğer organlara yayılma ve ölüm riski nispeten yüksek meme kanserli hastalarda, ameliyat öncesi kullanımı, önemli bir kısım hastada tümörü nerdeyse tamamen yok etti. Böylece hastaların ameliyat sonrası çok daha uzun süre metastazsız yaşayabileceği belirlendi” dedi.

FDA, yeni ilaca erken onay veriyor

“Bu grup hastalarda ‘pertuzumab’ ile tedavinin diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında, tümörün büyümesini ve yayılmasını önlediğini” anlatan Tezel, “hatta bir kısım olguda ilacın tümörü tamamen yok ettiğinin görüldüğünü” bildirdi.

Tezel, söz konusu ilaç tedavisinin cerrahi sonrası bir yıl devam ettiğine dikkati çekerek, “Söz konusu ilaç tedavisi, kesinlikle cerrahi tedaviye alternatif değil. Cerrahi, kaçınılmaz bir tedavidir. Yeni ilaçla ilgili FDA, elde edilen sonuçlardan hareketle çalışmanın tamamlanacağı 2016 yılını beklemeden ‘pertuzumab’ın kullanımına erken onay vermek üzere çalışmalar yapıyor” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mide kanserinin ilacı Türkiye’yi dünyada bir numara yapacak

Çalışmalarını hızlandırmak için t'nden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ne geçen Süleyman, burada sürdürdüğü çalışmaları neticesinde kesin sonuca ulaştı. Süleyman, hayvanlar ve...

Kapat