Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Nisan 2014, Salı 14:08

FDA opioidin etkilerini tersine çeviren taşınabilir enjektörü onayladı

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) eroinin ana maddesi olan opioidin etkilerini tersine çeviren yeni taşınabilir enjektörü onayladı. Bu yeni maddenin eroinin ölümcül etkilerini ortadan kaldıracağı savunuluyor.

Bilimadamları, her yıl birçok kişiyi pençesine alan ve yüzbinlerce kişinin de ölümüne sebebiyet veren eroinin panzehirini buldu. Opioid maddesinden yapılan ve uyuşturucuların etkilerini tersine çeviren naloxone tedavisinin eroinin etkilerini ortadan kaldırılacağı savunuluyor. Araştırmaların sonucunda ‘Evzio’ adı verilen ve tek bir dozuyla vücuttaki opioid maddesinin ölümcül etkilerini ortadan kaldıran bir enjektör üretildi.

YAKINDA PİYASADA

Kas içine ya da deri altına uygulanabilen Evzio, bir kez aktif hale geldiğinde opioid maddesinin neden olduğu zor nefes alma, kalp hızı artışı ya da bilinç kaybı gibi olumsuz etkileri tersine çevirip kişinin ölüm riskini azaltıyor. 2014’ün yaz aylarında piyasaya sürülmesi planlanan Evzio’nun şimdiden birçok hayatı kurtaracağı düşünülüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçların yan etkilerini yakın takip altına alındı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, "İlaçların Güvenliliği Hakkında Yönetmelik" ile ilaçların yan etkilerini yakın takip altına aldı. Sağlık Bakanlığı...

Kapat