Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Mart 2014, Cuma 11:16

FDA bir kanser hastasına savaş açıyor!

Gerçek bir hikâyeden esinlenen Dallas Buyers Club’ filmi uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un hayatından esinlenerek beyazperdeye aktarılıyor. Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilir. Teşhiş sonrası FDA kurumundan yasal onaylı olarak kullanabileceği tek ilaç olan AZT’yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder.

Çareyi ABD’de yasal olmayan ama dünyanın dört bir yanında bulunan, doğal ilaçlara başvurmakta bulur. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan biri olan arkadaşı Eve Saks’ın da yardımıyla Ron farkında olmadan çevresindeki hastalar için de bir iletişim ve satış ağı kurmuş olur. “Dallas Buyers Club” olarak bilinen bu oluşum FDA’nın tedavisi yerine alternatif tıbbı tercih edenlerin çaresi olur ve dahası hastalar üzerinde onaylı AZT’den daha çok işe yarar. Fakat durum çok geçmeden fark edilir ve ilaç firmaları ve FDA Ron’a karşı büyük bir savaş açar. Film 30 günlük ömrü kaldı dendikten sonra kendi doğal yöntemleriyle 2191 gün daha yaşamayı balşaran Ron Woodroof’un kişisel mücadelesine odaklanıyor.

FDA’nın politikalarının hastalar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri mi, bu politikaların belirlenmesinde ilaç şirketlerinin payının büyüklüğünü mü, bir adamın hayatta kalma mücadelesini mi, yoksa insanların korkularını kullanıp paraya tahvil eden bir üçkağıtçının girişimcilik hikayesini mi izliyoruz belli değil.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilimadamları “ölüm testi” geliştirdi

Uzmanlar, kişinin beş yıl içinde ölüp ölmeyeceğini belirleyen bir kan testi geliştirdi. Ancak bu “ölüm testi”nin  kullanılmaya başlaması için henüz...

Kapat