Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Şubat 2012, Çarşamba 14:42

Fazla kiloya sahip doktorlar hastaları ile kilo verme konusunu konuşmaktan çekiniyor

Sonuçları Obesity’de yayımlanan araştırmada, hastalarına fazla kilolarından kurtulma önerisinde bulunma konusunda, normal vücut kitle indeksine (body-mass index, BMI) sahip doktorların yüksek BMI’a sahip doktorlara oranla daha girişimci olduğu tespit edilmiş.

19 Ocak 2012’de yayımlanan çalışma 9 Şubat-1 Mart 2011 arasında çevrimiçi anket yöntemi ile gerçekleştirilmiş ve çalışmaya 500 birinci basamak hekimi katılmış. Araştırmacılar gerçekleştirdikleri anket sonucunda normal BMI’a sahip doktorların, yüksek BMI’a sahip doktorlara oranla, fazla kiloya sahip ya da obez hastaları ile kilo verme tartışmalarına girme konusunda daha girişken olduğunu tespit etmişler (%30’a karşın %18, P=0,010). Araştırmacılar ayrıca, normal BMI’a sahip doktorların obez hastalarına diyet (%53’a karşın %37, P=0,002) ve egzersiz (%56’a karşın %38, P=0,001) önerme konusunda kendilerine daha fazla güven duyduklarını da belirlemişler.

Araştırmadan çıkan bir diğer ilginç sonuç da normal BMI’a sahip doktorlarda, hastaların yüksek BMI’a sahip bir doktorun vereceği kilo verme önerilerine güvenmeyeceği görüşünün daha hakim olduğunun belirlenmesi olmuş (%80’a karşın %69, P = 0,02). Çalışmada, normal BMI kategorisine giren doktorların, kilo konusunda sağlıklı hareketleri ile bir doktorun hastasında model olması gerektiğine daha faza inandıkları belirlenmiş. Sonuçlara göre normal BMI’a sahip doktorların %72’si hekimin sağlıklı bir kiloya sahip olması gerektiğini düşünürken, yüksek BMI’a sahip doktorların %56’si bu görüşe katılıyor (P=0,002). Düzenli egzersiz yapma konusunda ise oranlar, sırasıyla, %73’e %57 olarak tespit edilmiş (P<0,001).

Çalışmadan çıkan en önemli sonuç ise normal BMI’a sahip bir doktor ile yüksek BMI’a sahip bir doktor arasında, bir hastaya obezite teşhisi koyma oranı arasındaki önemli fark. Sonuçlar normal BMI’a sahip bir doktorun obezite teşhisi koyma olasılığının %93, yüksek BMI’a sahip bir doktorun obezite teşhisi koyma olasılığının %7 olduğunu gösteriyor (P<0,001).


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Boehringer-Ingelheim’in yeni kombine Tip 2 diyabet tedavisine onay verdi

Boehringer-Ingelheim ve Jonhson&Johnson tarafından geliştirimiş yeni bir molekül olan linagliptin ile metformin'in kombinasyonundan oluşan Jentadueto™, FDA onayı aldı.

Kapat