Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ocak 2014, Perşembe 16:15

E vitamini akciğer kanseri oluşumunu hızlandırıyor

Bilimadamları fareler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda antioksidan hapların tümörün büyüme hızını artırdığını ve ölüm sürecini hızlandırdığını buldu. İsveçli uzmanlar bunun insanlarda da geçerli olduğunu vurguluyor. İngiltere’deki Kanser Araştırmaları merkezi sağlık beslenme programlarında dışarıdan vitamin alınmasına gerek olmadığını açıkladı. A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyor. Ancak son yapılan araştırmalar bunların akciğer kanserini hızlandırabileceğini de ortaya koydu.

VİTAMİN VERİLENLER İKİ KAT HIZLI HAYATINI KAYBETTİ

Hürriyet’te yer alan habere göre; Gothenburg Üniversitesi’nden araştırmacılar akciğer kanserinin çok erken evresinde E vitamini verilen farelerde tümörün daha hızlı büyüdüğü ve daha çabuk yayıldığı, vitamin verilmeyen hayvanlara göre de iki kat daha hızlı bir sürede hayatını kaybettiğini tespit etti. Sigara ile alakalı akciğer kanseri sürecinde başka antioksidanların da benzer etkiler yarattığı görüldü.

E VİTAMİNİ VE KANSER

E vitamini hücre yapımını hızlandıran bir vitamindir. A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar kanser dahil birçok hastalığa karşı koruma özelliğine sahiptir. Bilimadamları ise vitamin ve antioksidanların sigara tiryakilerene uyarı ile satılmasını çünkü kansere karşı korusa da kanser başladıktan sonra oluşumunu hızlandırdığını düşünüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN