Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Temmuz 2011, Perşembe 14:20

Eşdeğer ilaçlar orijinal karşılıkları ile aynı görünüme mi sahip olmalı?

The New England Journal of Medicine’de (NEJM) geçtiğimiz hafta (07.07.2011) yayınlanan makalede araştırmacılar tedavilerinde eşdeğer ilaçlar kullanmaları istenen hastaların her defasında farklı fiziksel görünüme sahip bir ilaç ile karşılaştıkları için tedaviyi yarıda bırakma ihtimallerinin daha yüksek olduğu savunuyor. Özellikle birden çok ilaç ile tedavi edilen hastalar için durumun daha da karmaşık bir hal alabileceğinin belirtildiği makalenin yazarlarından Harvard Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Jeremy A. Greene, New York Times tarafından yapılan haberde;

“Bir hasta 5 farklı ilaç kullanıyorsa, ki bu çok da olağan dışı değildir, hasta 3000’den fazla muhtemel kombinasyon içerisinde yolunu bulmak zorunda kalabilir.”

ifadesini kullanıyor ve daha sonra sözlerine

“Herkes rengi değiştiği için ilacını kullanmayı bırakan bir hasta gömüştür. Bu, çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”

şeklinde devam ederek aynı işlevi gören ilaçların birbirinden farklı görünümlere sahip olmasının kafa karıştırıcı olabileceğine dikkat çekiyor.

NEJM’de yayınlanan makalenin yazarları Dr. Jeremy A. Greenea ve Dr. Aaron S. Kesselheim, sorunun çözümü için ilacın boyutu, şekli ve renginin de FDA onay sürecine dahil edilmesini öneriyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Facebook anketimize katılarak görüşünüzü bildirebilirsiniz: http://on.fb.me/esdeger-orijinal


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lilly İlaç’ta iki yeni atama

Lilly Türkiye Finans ve İş Geliştirme Direktörü Okan Çömelek, Etik ve Uyum Müdürü ise Başak Baykal oldu.

Kapat