Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ağustos 2013, Salı 10:06

Eşdeğer ilaç krizinde hekim ve eczacılar savaşı

Sağlık Bakanlığı, eşdeğer ilaca karşı çıkan doktorları uyardı. Bakanlık eczacıların mesleki birikimlerinin küçümsendiğini açıkladı.

Eşdeğer ilaç (aynı etkiye sahip başka bir ilaç) uygulaması, hekim-hasta-eczacı arasında adeta ilaç krizine sebep oldu. Sağlık Bakanlığı ise konuya el koyarak eşdeğer ilaç uygulamasının engellenmemesi için hekimleri uyaran bir yazıyı illere gönderdi.

Buna göre Bakanlık bazı hekimlerin yazmadığı ilaçların eczanelerce hastalara farklı veya eşdeğer ilaçlar olarak verildiği bu durumda hasta, hasta yakını ile eczacı ve hekimin karşı karşıya kaldığı hasta yakınının bazı hekimlerce yanlış bilgilendirildiği eczacının mesleki bilgisinin küçümseyici yanlış söylemlerde bulunduğuna ilişkin şikayetler geldiğini bildirdi.

Gelişmiş ülkelerde kamu maliyesinde tasarruf sağlamak hedefiyle eşdeğer ilaçlara yönelik desteğin bir devlet politikası haline geldiğini hatırlatan Bakanlık uygulamanın bilimsel ve hukuki yönden doğru olduğunu duyurdu. Bakanlık bunun engellenmesine yönelik davranışların bilgisizlikten kaynaklandığını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yerli morfin üretildi

Hacettepe Üniversitesi Tekno kent’teki araştırmayla ilk ‘yerlim morfin’ üretildi. Yerli Hepatit B aşısı da 3 yıl içinde tamamlanacak. Türkiye’nin milyarlarca...

Kapat