Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Aralık 2013, Çarşamba 10:00

Erkekler için doğum kontrol hapı yolda

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden bilimadamları, erkekler için doğum kontrol hapının geliştirilmesinde bir adım attı.

Avustralya’daki Monash Üniversitesinden bilimadamları, spermin ilerlemesinde rol oynayan 2 proteinin faaliyetini engelleyerek fareleri kısırlaştırdı. Böylece erkekler için doğum kontrol hapının geliştirilmesinde bir adım daha atılmış oldu.

Kısır hale getirilen farelerin sağlık durumunun son derece iyi olduğu ve çiftleşebildiği belirtildi.

Araştırmaya imza atanlardan Sabatino Ventura, aynı anda 2 proteinin engellenmesinin kısırlığı sağladığını, uzun vadede erkek farelerin sağlığının etkilenmediğini vurguladı.

Ventura, proteinlerin engellenmesiyle spermin ilerlemesini sağlayan kasın bu yönde kimyasal mesajı almadığını açıkladı.

Melbourne ve İngiltere’deki Leicester üniversitelerinden meslektaşlarıyla çalışan bilim adamları, bir sonraki aşamada bu genetik durumu kimyasal olarak yeniden hayata geçirerek 10 yıla kadar erkekler için yan etkisi olmayan doğum kontrol hapı geliştirmeyi amaçlıyor.

Ventura, daha önce erkekler için doğum kontrol hapı geliştirme denemelerinin hormonlara ya da spermin işlevini bozmaya odaklı olduğunu ancak bu yöntemlerin erkeklerin uzun vadede doğurganlığını, cinsel hayatını etkileyebildiğini, hatta ortadan kaldırabildiğini hatırlattı.

Araştırmanın sonuçları ” Proceedings of the National Academy of Science” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yurtdışından 500-1000 doktor dönebilir

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Yurtdışından 500-1000 arasında dönmesini beklediğimiz doktor var" dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuoyunda "tam gün" tasarısı olarak bilinen, Sağlık...

Kapat