Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Ağustos 2012, Cuma 18:15

Erkek doğum kontrol hapı için ilk adım

Erkekler söz konusu olduğunda, doğum kontrol yöntemi alternatiflerinin yetersizliği halen tüm dünyada plansız gebeliklerin en büyük nedenlerinden birisini oluşturuyor. Bu yüzden de erkekler için farmakolojik bir doğum kontrol yöntemi geliştirilmesi üzerine uzun yıllardır çalışmalar yürütülüyor.

Cell dergisinde bugün (17 Ağustos 2012) yayımlanan bir makalede araştırmacılar bu amaca ulaşılmasını sağlayabilecek yeni bir moleküler yaklaşımı rapor ediyorlar. Çalışmada, epigenetik okuyucu proteinlerin bromodomain ve ekstraterminal (BET) alt ailesine ait bir seçici küçük molekül inhibitörü olan JQ1’in spermatogenik etkilerini inceleyen araştırmacılar, JQ1’in testis spesifik BRDT proteinin inhibisyonunu sağlama potansiyeline sahip olduğunu savunuyorlar. BRDT proteinin aktivitesinin spermatogenezis sırasında kromatin yeniden-modellemesi için gerekliliğine dikkat çeken araştırmacılar, JQ1’in erkeklerin üreme yeteneklerini geri dönüşebilir şekilde bloke edilmesine olanak sağlayabileceğini söylüyorlar.

Erkek doğum kontrol hapı için ilk adımAraştırmacılar fareler üzerinde gerçekleştirdikleri denemelerde, JQ1 uygulanan örneklerde seminifer tübüllerde, testis boyutunda, spermatozoa sayısında ve motilitesinde azalma gözlemlediklerini belirtiyorlar. Üstelik bu sırada hormon düzeylerinin etkilenmediğine dikkat çekiyorlar. JQ1 uygulanan farelerin eşleşirken herhangi bir sorun yaşamadığını belirten araştırmacılar, molekülün inhibitör etkisinin spermatosit üzerinde görüldüğünü ve bu durumun geri dönüşebilir bir kontraseptif etkisi oluşturduğunu ifade ediyorlar.

Fare ve insan BRDT proteinleri arasındaki benzerliğin düzeyine işaret eden araştırmacılar makalelerinde, elde ettikleri verilerin insanlar için tekrarlanabilme olasılığının yüksek olduğunu ve başarılı olması durumunda JQ1’in erkekler için yeni ve etkin bir doğum kontrol yöntemi olabileceğini vurguluyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Janssen, Zytiga (abirateron asetat) için FDA ve EMA’ya eş zamanlı başvuru yaptı

Firma, başvuruların kemoterapi öncesi Zytiga (abirateron asetat) ile yapılan prostat kanseri çalışmasından elde edilen verilere dayandığını belirtti.

Kapat