Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Ocak 2014, Cuma 14:35

Eriyebilir stentler ömrü uzatıyor

Mevlana Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sıddık Ülgen, metal stentlerin ömür boyu hastanın damarında kaldığını, orta ve uzun vadede tekrar tıkanma riskini ortaya çıkardığını söyledi. Bu riskin önüne geçmek için dünyada son yıllarda damara, eriyebilir stentler takıldığını dile getiren Ülgen, bu tıbbi gereçlerin son bir yıldır Türkiye’de de yavaş yavaş kullanılmaya başlandığını ifade etti.

OPERASYON 15 DAKİKA SÜRDÜ

Eriyebilir stentlerin, tıp alanında yeni bir teknoloji olduğunu dikkati çeken Ülgen, “Bir hafta önce hastanemize gelen bir hastaya eriyebilir stentler taktık. Hürriyet’in haberine göre; Stent teknolojisinde devrim niteliğinde olan eriyebilir stent uygulaması, Konya’da ilk defa hastanemizde gerçekleştirildi. Hastanın kalp damarı başarılı şekilde açılarak, eriyebilir stentler yerleştirildi. 15 dakika süren operasyonu, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin ve hastanemizin Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şeref Ulucan ile gerçekleştirdik” diye konuştu.

“BAYPAS AMELİYATINA ENGEL DEĞİL”

Ülgen, metal stentlerin daralma ve pıhtılaşma riski doğurduğu için, gerektiğinde tekrar ameliyat yapılamadığını anlattı. Yeni stentlerin, damardan tamamen kaybolduğu için daralma ve pıhtılaşma riskini ortadan kaldırdığını vurgulayan Ülgen, şunları kaydetti:

“Yağ asidinden yapılan bu stent, doğal yapıda olduğu için kan akımıyla eriyip tamamen ortadan kayboluyor. Stentler normal yapıyı bozmuyor ve damarın fonksiyonlarını da olumsuz etkilemiyor. Damara yerleştirdiğimiz stent, 6 ay sonra erimeye başlıyor. Yaklaşık iki yıl içinde de tamamen eriyor. O bölgeye eğer ilerleyen dönemde gerekirse baypas ameliyatı yapılabiliyor. Çağın son teknolojisi olan bu stentlerin şimdilik en büyük engeli, maliyetinin yüksek olmasıdır. Ancak önümüzdeki yıllarda kullanıldıkça fiyatı düşecek ve kullanımı artacaktır.”

Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şeref Ulucan da kendilerine göğüs ağrısı şikayetiyle gelen 59 yaşındaki Hilmi Akdeniz’e, ilk önce 11 yıldır tamamen tıkalı olan damarına açma işlemi yaptıklarını belirtti.

Bu işlemin ardından damara eriyebilen stentleri uyguladıklarını aktaran Ulucan, “Eriyebilen stent, bizlerin elini kuvvetlendirmiş oldu. Bu stentler, doktorlar ve hastalar açısından güzel bir keşif. Hastamız artık merdivenleri koşarak çıkabiliyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye doku tarama testinin merkezi olacak

Avrupa Immunogenetik Akreditasyon belgesi alan İzmir Tepecik Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Bakanlığa bağlı ilk kemik iliği bankası kurulmasının ardından,...

Kapat