Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Mart 2012, Cuma 16:12

Erektil disfonksiyon (sertleşme problemi) ilacı alacak erkeğe noter onayı şartı

ABD’nin Ohio eyaletinde sunulan yeni bir yasa tasarısı erektil disfonksiyon (sertleşme problemi) ilacı için başvuran hastaya reçete yazılabilmesi için; kardiyak stres testi uygulanmasını, hastanın durumunun bir cinsel terapist tarafından onaylanmasını ve hastanın birlikte olduğu partnerlerin en az birinden noter onaylı yeminli ifade alınmasını şart koşuyor.

Bloomberg’in haberinde, Demokrat Senatör Nina Turner’ın söz konusu yasa tasarısını, geçtiğimiz yıl Cumhuriyetçiler tarafından desteklenerek yürürlüğe giren kürtaj yasasına tepki olarak eyalet meclisine sunduğu belirtiliyor.

Haberde Turner’ın,

“Kendileri için karar alma konusunda yetersiz kalan; savunmasız, hassas erkeklerin de bu tip tedavilerin beraberinde getirdiği yan etkileri ve riskleri anladıklarından emin olmak istiyoruz. Cinsel sağlık ya da medikal sağlık düzenlemelerinde politika belirleyiciler olarak işin içinde olacaksak, bunu her kesimi kapsayan şekilde yapmalıyız. Bu anlamda herkese eşit davranmalıyız.”

ifadelerine yer veriliyor.

Turner yasa tasarısının eyalet meclisinden geçmesi konusunda ciddi olduğunu söylüyor. Kadın üreme sağlığı konusundaki yasalarla sıkça karşılaşırken, erkek üreme sağlığı için bunu söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Turner ekliyor;

“Bazılarımız, halen ülke olarak içinden çıkmaya çalıştığımız 2008 mali krizi ile uğraşmak yerine, üreme sağlığı ile uğraşmak için boş vakit bulmuş, fakat durumu çok da üretken olmayan bir biçimde ele almış gibi görünüyor.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Türkiye Resmi İlişkiler Yöneticiliği görevine Yeşim Ülger getirildi

Uzun yıllardır sağlık sektöründe çeşitli görevlerde bulunan Yeşim Ülger Novartis Türkiye Resmi İlişkiler Yöneticiliği görevine getirildi.

Kapat