Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2011, Salı 17:59

EORTC Radyasyon Onkolojisi Grup Toplantısı Türkiye’de ilk defa gerçekleştirildi

Yurt içinden ve yurt dışından birçok araştırmacı radyasyon onkoloğunun katılımıyla gerçekleşen toplantıda yürütülen projeler ve yeni planlanan çalışmalar tartışıldı. Kanser türleri ve yeni tedavi yöntemleriyle ilgili bilgiler meslektaşlar arasında konuşuldu. Özellikle radyoterapideki teknolojik gelişmeler sayesinde uygulanabilen yeni tedavi yöntemleri ile yapılabilecek klinik araştırmalar değerlendirildi.

Üç gün boyunca devam eden bilimsel yönden üst düzey katılımın olduğu toplantıda, 30’dan fazla çalışma üzerinde değerlendirmeler yapıldı. Türkiye’den de hastaların katıldığı beyin metastazında cerrahi veya radyocerrahi sonrası tüm beyin ışınlamasının katkısını araştıran çalışmanın yaşam kalitesi değerlendirmeleri açıklandı. Bu çalışmanın devamı niteliğinde tüm beyin ışınlamasının radyocerrahi ile birleştirilmesi şeklindeki yeni yoğunluk ayarlı radyoterapi teknikleri ile yapılacak bir çalışma tasarlandı.

EORTC TürkiyeToplantısı

Ayrıca ikinci gün radyoterapi teknikerlerine yönelik bir günlük bir sempozyum düzenlendi. Avrupa’nın değişik ülkelerinden ve Türkiye’den yeni teknoloji radyoterapi uygulamaları ile ilgili yaptıkları araştırmaları sundular.

Grup Başkanı Prof.Dr. Vincent Gregoire özellikle son yıllarda radyoterapi cihaz altyapısındaki gelişmeler ve bilimsel anlamda artan kalite sebebiyle Türkiye’den daha fazla merkez ve araştırmacının katılımının destekleneceğini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü öncülüğünde kurulan Terapi Portalı bir yaşında

DBE Kurucu Başkanı Emre Konuk: "İnternetteki bilgi kirliliği düşünüldüğünde, Terapi Portalı'nın doğru bilgi ve uzmana ulaşmak anlamında önemli bir boşluğu...

Kapat