Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Nisan 2014, Cuma 10:09

Embriyonik kök hücre çalışmaları durabilir

One of Us (İçimizden biri) adlı örgüt, Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde embriyonik kök hücre çalışmalarının yasaklanması için 1.7 milyon imza topladı. 28 AB üyesi ülkeden toplanan imzalar, AB komisyonunun gündemine bir tasarı olarak girecek. Perşembe günü kampanyanın örgütleyicileri ile görüşen komisyon yetkilileri ise en geç 28 Mayıs’a kadar bir değerlendirme sunmak zorundalar.

2012 yılında kabul edilen yasaya göre yedi veya fazlası ülkeden 1 milyonun üzerinde imza toplanması durumunda yapılan herhangi bir önerinin AB yasası olarak kabul edilmesinin önü açılıyor.

Bugüne kadar AB bünyesindeki ülkelerin embriyonik kök hücre araştırmaları konusunda değişik tutumlar aldığı biliniyordu. Örneğin, İngiltere, İsveç ve Belçika’da embriyonik kök hücre, yasal olarak araştırmalarda kullanılabilirken, Polonya ve Litvanya’da ise yasak. İçimizden Biri örgütü, AB bütçesinden embriyonik kök hücre çalışmalarına para aktarımının durdurulması gerektiğini savunurken, bu, gelirinin büyük bir kısmını AB projelerinden elde eden kök hücre araştırmalarının durması anlamına geliyor. Embriyonik kök hücre araştırmalarının durması gerektiğini savunmanın temelinde, “döllenmesini tamamlamış bir yumurta ruhu olan bir bireydir” söylemi yatıyor. Bu söylem ise kürtajın yasaklanmasını savunanlarınkiyle benzer bir mantığın izlerini taşıyor.

Bir önceki AB araştırma programında (2007-2013) embriyonik kök hücre kullanan 27 proje için AB bütçesinden 156,7 milyon avro harcanmıştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AYM’nin ”tam gün” kararı Resmi Gazete’de

Anayasa Mahkemesinin, kamuoyunda "tam gün yasası" olarak bilinen düzenlemedeki ''tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan'a kadar kapatılmasını'' öngören hükümlerin yürürlüğünü...

Kapat