Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mart 2014, Çarşamba 10:29

Elektronik burun kanseri teşhis edecek

Köpeklerin, koklayarak kanseri teşhis ettiği iddiaları, araştırmacıları her hastalığa özel kokular bulma ve o kokuları teşhis edecek cihazları geliştirmeye yöneltti.

İnsanlar, köpeklerdeki hassas koku alma duyularından avcılık, uyuşturucu madde arama v.b faaliyetlerde mucize bir özellik olarak yararlanılıyor. Son on yılda köpeklerin koku alma duyularıyla ilgili yapılan çalışmalar teknolojiyle birlikte yepyeni inceleme alanları yarattı. Köpeklerin kanser tümörünün kokusunu fark ettikleriyle ilgili iddialar bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. Ancak insanoğlu hastalık teşhisi için insanı köpeğe koklatmaktan daha kullanışlı bir yol arama çabasına girdi. İşte son 10 yılda yürütülen çalışmalar ‘elektronik burun’ kavramını doğurdu. Köpeğin koku alma mekanizmasından ilham alınarak üretilen elektronik burnun tıp alanında hastalıkların teşhis edilmesiyle ilgili çalışmalar ise son 5 yılda daha da yoğunlaştı. Bu çalışmalar her hastalığın vücutta bir koku oluşturduğu bulgusundan yola çıkılarak yürütülüyor.

GÖĞÜS KANSERİ CİHAZI 
İki gün önce göğüs kanserini nefes kokusudan teşhis eden bir cihaz geliştirildiği duyuruldu. ABD’deki Monell Kimyasal Duyular Merkezi’nden George Preti ” Merkezimize vücuttan yayılan kokudan şüphelenip doktora göründüğünde hastalık teşhisi konulduğunu söyleyen bir çok kişi mektup yolladı” diyor.

VÜCUT SİNYAL Mİ VERİYOR? 
İngiltere’ nin başkenti Londra’daki Hijyen ve Tropik Hastalıklar Okulu’ndan Van Curtis ise “Vücutta kötü kokunun nedeni hastalığa karşı kişiye uyarma nitelikli doğal bir savunma mekanizması da olabilir” diyerek çalışmalara yeni bir bakış açısı getiriyor.

HEDEF BİREYSEL CİHAZLAR
Pensilvanya Üniversitesi’nden bir ekip dört köpekle yumurtalık kanserinin teşhisi ile ilgili yürüttükleri koku deneyinde önemli sonuçlar elde etti. İsveç’in Stockholm kentindeki Karolinska Enstitüsü’nden Mats Olsson liderliğindeki bir ekipte hastalar üzerinde yaptıkları deneylerde kokuların ayırt edici özelliğini keşfetti. Tüm bu çalışmalar kısa vadede elektronik burun v.b. cihazların hastanelerde hastalık teşhisi için kullanılmasının önünü açacak. Uzun vadede ise tıpkı tansiyon aileti gibi kokudan hastalık teşhişsi yapan bireysel cihazlar evlere girecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Maaşı olmayanın sağlık hizmeti devletten

Genel Sağlık Sigortası 2012 yılından itibaren yürürlükte. Önümüzdeki günlerde borçları için yapılandırma gelecek olan sistem geliri olmayanlara da sağlık hizmeti...

Kapat