Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Haziran 2013, Çarşamba 13:39

Egzersiz kanseri önleyen en ucuz tedavi

Kanserde egzersizin maliyeti olmayan en ucuz ve yardımcı tedavi yöntemlerinden birisi olduğunu ifade eden Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Canfeza Sezgin, egzersiz sayesinde akciğer, böbrek, kalınbağırsak, meme, prostat ve rahim kanseri riskinin yüzde 25 oranında azaldığını belirtti. Prof. Dr. Sezgin, “Yeni araştırmalar koltukta veya bilgisayar karşısında günde 4 saatten fazla hareketsiz zaman geçirenlerde kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıkların riskinin arttığını gösteriyor. Bu nedenle başta ofis çalışanları olmak üzere uzun süre hareketsiz çalışanların saat başı küçük molalarla hareket etmeleri hayati önem taşıyor. Ofis içinde de kısa yürüyüş kol ve bacakların hareket ettirilmesi gibi ufak hareketler yapılmalı. Hareketi arttırmanın bir yolu da telefon görüşmelerinin ayakta hareket edilerek yapılmasıdır” şeklinde konuştu.

“KEMOTERAPİYE BAĞLI BULANTI AZALIR”
Egzersiz yapmanın kanseri tedavi etmediğini fakat kanserden kaynaklı ölümleri belirgin derecede azalttığını açıklayan Prof. Dr. Sezgin, “Kanser tedavisi gören hastalarda egzersiz ile kemoterapiye bağlı bulantı azalırken, bağışıklık sistemi de kuvvetlendirilir. Egzersiz, kanser hastalarında cinsel istekte azalma, hafıza kaybı ve nefes darlığı yakınmalarının azaltılmasında da yarar sağlar. Meme kanseri hastalarında haftada toplam 3 saat, kalınbağırsak kanseri hastalarında haftada toplam 6 saat normal tempoda yürüyüş yapılması kansere bağlı ölüm riskini belirgin azaltmakta, daha ağır egzersizin ise ek bir yararı olmaz. Prostat kanseri olanlarda ise hızlı tempoda yürüme, yüzme, koşma veya bisiklete binme gibi daha yoğun egzersizler yaşam sürelerini uzatır” dedi.

Prof. Dr. Sezgin, hastaların yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizler yapabileceğini, evde de yürüme bandından ziyade bisiklet veya eliptik bisiklete binmelerinde fayda olduğunu sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Novartis’in ilacı ürtiker hastalarına umut oldu

Novartis’in ilacı spontan ürtiker hastalarına umut oldu. İsviçre merkezli ilaç firması Novartis, son aşamasındaki bir araştırmaya göre; ürtiker hastalığının ağır formunu yaşayan...

Kapat