Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Şubat 2014, Çarşamba 09:42

“Eczacılar sistemin dışına atılmak isteniyor”

Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin, Hatay, Aksaray, Osmaniye, Karaman, Adıyaman, Nevşehir ve Niğde Eczacı Odaları’ndan oluşan Güney Bölgesi Eczacı Odaları başkan ve yöneticileri Adana Eczacı Odasının ev sahipliğinde Adana Riva Otel’de bir araya geldi.

Güney Bölgesi Eczacı Odası Yöneticileri Toplantısı’nda ilaç ve eczacılık hizmetlerine ilişkin sorunların yanı sıra vatandaşları yakından ilgilendiren, hayati önem taşıyan ve piyasada bulunmayan ilaçlar ile Suriyeli mültecilerin Adana ve bölge illerde yoğun şekilde konaklamaları sonucu oluşan sağlık sorunları ele alınıp tartışıldı. Onbir ecza odası yöneticisi bir araya gelip, bölge sağlığında yaşanan birçok sorunu masaya yatırarak çözüm arayışlarında bulundu.

“ECZACILAR SİSTEMİN DIŞINA ATILMAK İSTENİYOR”
Toplantı sonrası Adana ve bölge illerde yaşanan sağlık sorunlarının giderilmesine ilişkin açıklama yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Özellikle SGK tarafından ilaç fiyatlarına yapılan baskılardan kaynaklı olarak birçok ilacın vatandaşlarımıza eczanelerimiz aracılığı ile ulaştırılamadığı bir dönem yaşıyoruz. Bu gün bu ilaçlar vatandaşlarımıza Türk Eczacıları Birliği aracılığı ile ulaştırılsa da, Sağlık Bakanlığı’nın bu tür ilaçların yurt dışından özel şirketler tarafından getirilmesi için ihale yapılacağı açıklaması ile birlikte eczanelerimiz ve eczacılarımız sistemin dışına atılmak istenmektedir. Gerek halk sağlığı gerekse de eczanelerimizin geleceği açısından kabul edilemez olan bu durumun ortadan kaldırılması ve daha ziyade yönetsel eksikliklerden kaynaklı olarak piyasada bulunmayan bu ilaçların eczane raflarımızda yerini alması adına; ilaç fiyat kararnamesi biran önce revize edilmeli, Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilaç firmalarının yetkilileri bir araya gelerek bu tür ilaçların erişilebilirliğini sağlamalı ve eczacısız ilaç hizmeti verilmesinin önüne geçilerek halkımızın hak ettiği şekilde ilacını ucuz ve güvenilir biçimde eczanesinden ve eczacı danışmanlığından temin etmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Glaxo, 10 yeni ilacın çalışmalarına başlıyor

The Telegraph Gazetesi’nin kaynağına dayandırılan haberde İngiltere merkezli ilaç firması GlaxoSmithKline’ın önümüzdeki iki yıl içinde toplam 10 yeni ilacının klinik...

Kapat