Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Nisan 2014, Salı 10:33

Ebola salgını sıçrıyor

Gine’de şimdiye kadar 78 kişinin ölümüne neden olan Ebola salgını, komşu ülke Liberya’ya sıçradı. Liberyalı yetkililer, iki kız kardeşte Ebola virüsü tespit edildiğini açıkldı.

Kardeşlerden birinin Gine’den yeni döndüğü belirtiliyor. Salgınla ilgili kaygılar artarken Senegal, Gine sınırını kapattı.

Ebola hastayla yakın temasla bulaşıyor ve kurbanlarının yüzde 25’i ile yüzde 90’ını öldürüyor. Senagalli şarkıcı Yussu Ndur salgın nedeniyle Cuma günü Gine’nin başkenti Conakry’de vereceği konseri iptal etmişti. Yussu Ndur, BBC’ye açıklamasında, Conakry’ye kadar gitmesine rağmen, kapalı bir alanda binlerce kişiyi bir araya getirmek istemediği için konserini iptal ettiğini söyledi.

Salgın, Gine’nin güney doğusundaki Forest Region adlı ücra bölgede başladı ancak geçen hafta 2 milyon nüfuslu başkente sıçradı.

Senegal Sağlık Bakanı Awa Marie Coll-Seck salgının Canakry’ye ulaşması üzerine Senegal sınırını kapatmaya karar verdiklerini söyledi.

Coll-Seck, “Vakalar Gine’nin güneyiyle sınırlıyken özel bir şey yapmadık. Ama hastalık Conakry’ye ulaşınca sınırın kapatmanın daha güvenli olacağına karar verdik. Ayrıca, tüm haftalık pazarları kapattık. Ayrıca önemli dini günler konusunda da dini liderlerle istişare halindeyiz”.

Komşu ülke Sierra Leone’de de Ebola vakaları görüldüğü haberleri var ancak bunlar henüz doğrulanmadı. Virüsün insanlara, yarasalardan geçtiği tahmin ediliyor. Gine’nim güney bölgelerinde yarasa eti yeniyor. Hükümet salgından sonra yara eti tüketilmesini yasakladı.

İlk kez 1976’da o zamanki adı Zaire olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen Ebola’ya yakalanan hastalarda kanamalı ateş, kusma, ishal iç ve dış kanama görüşüyor. Hastalığa karşı henüz bir ilaç ya da aşı geliştirilemedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
iPad ile karaciğer ameliyatı

Artık cerrahlar iPad uygulaması sayesinde ameliyatın komplikasyonlarını azaltacak ve ameliyat süresini kısaltacaklar. Fraunhofer Mevis tarafından geliştirilen ve artırılmış gerçeklik kullanan...

Kapat