Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2014, Salı 10:26

Ebola aşısı 2015 başında hazır olabilir

Batı Afrika’da Ebola salgınının yayılması nedeniyle bilim adamlarının aşı çalışmaları hız kazandı. Amerikalı bilim adamları, bugüne dek bölgede 800’den fazla can alan Ebola virüsüne karşı ilk aşının klinik deneylerine başlamaya hazır olduklarını açıkladı.ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden bilim adamları aşının hayvanlar üzerinde denendiğini ve bu araştırmaların tamamlandığını, eylülde insanlarla araştırmaların başlatılacağını, deneylerin başarılı olması halinde 2015 başında virüse en fazla maruz kalan sağlık personeline aşıların yapılabileceğini vurguladı.

Bu arada Kanadalı bilim adamlarının araştırması da virüsle mücadelede umut oldu. Bilim adamları, maymunlar üzerinde yapılan aşı testlerinin olumlu yanıt verdiğine dikkati çekti. Dünya Sağlık Örgütü dün, geçen yıl sonunda başlayan Ebola salgınında 887 kişinin öldüğünü bildirdi. Örgüt, bugüne dek Gine’de 358, Liberya’da 255, Sierra Leone’de 273 ve Nijerya’da 1 kişi olmak üzere 887 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanseri teşhis eden kamera geliştirildi

Finlandiyalı uzmanlar, çıplak gözle farkedilemeyen cilt kanserinin ilk aşamalarını algılayan bir kamera geliştirdiler. Klinik testlerin son derece olumlu geçtiğini belirten...

Kapat