Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Mayıs 2013, Çarşamba 16:30

Dünyayı tehdit eden yeni virüs: MERS

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Ortadoğu virüsü (MERS) olarak adlandırılan SARS benzeri bir virüsün dünya sağlığını tehdit ettiğini bildirdi. SARS benzeri MERS virüsünün, şu ana kadar hastalığın teşhisi konan 24 kişiyi öldürdüğü belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Margaret Chan, Cenevre’deki konuşması sırasında “tüm dünyaya tehdit” eden virüsün MERS olarak tanımlandığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı,  şu ana kadar 24 kişinin ölümüne yol açan Ortadoğu virüsü için alarma geçildiğini duyurdu.

Dr. Margaret Chan, genel küresel duruma bakıldığında, en büyük endişelerinin şu anda yeni coronovirüs olduğunu belirtti. Potansiyel tehditin büyüklüğüne bakıldığında virüs hakkında çok az şey bildiklerini ifade etti. Bu yeni coronavirüsün tüm dünya için bir tehdit olduğunu belirtti. Coronavirüs’ten etkilenen ülkelerin sorunu saklayarak ve kendi başlarına çözebilecekleri bir sorun olmadığını söyledi.

Chan’in konuşmasından bir gün sonra Fransız yetkililer Dubai’den seyahat eden 65 yaşındaki bir kişinin MERS virüsünden öldüğünü açıkladılar.

 

FRANSA’DA YENİ VİRÜSÜN SARSA BENZEDİĞİNİ ONAYLADI

Dünya Sağlık Örgütü, MERS virüsü tanısı konan insanların yarısından fazlasının öldüğünü, 44 MERS vakasından 24’nün ölümle sonuçlandığını bildirdi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin web sitesinde yaptığı açıklamaya göre; coronavirüsün insanlarda solunum yolu hastalığı nedeni olarak 2012 yılında tespit edildiği bildirildi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GATA vücut için yedek parça üretiyor

GATA'da 3 boyutlu yazıcı teknolojiyle Türkiye'de tıp alanında bir ilke imza atılarak "vücut yedek parçaları" üretiliyor.  GATA Medikal Tasarım Yönetim...

Kapat