Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Nisan 2012, Perşembe 17:19

Dünyanın tüm diş hekimleri İstanbul’da buluşacak

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), Dünya Diş Hekimleri Birliği’nin (FDI) Mart 2012’de Lizbon’da gerçekleştirilen toplantısından, 101. Dünya Diş Hekimleri Kongresi’nin (FDI Annual World Dental Congress, FDI AWDC 2013) 29-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmesi kararının alındığını duyurdu.

Daha önce FDI’nın bölgesel komisyon toplantılarının yanı sıra Avrupa Diş Hekimleri Birliği’nin toplantılarına da ev sahipliği yapma fırsatı bulan TDB, yayımladığı duyuruda, yılda bir kez yapılan Dünya Diş Hekimliği Kongresi‘nin ilk defa ülkemizde gerçekleştirileceğini belirtti. Duyuruda, TDB’nin 1988 yılından itibaren üye olduğu FDI’da, gerek sürekli komisyonlarında gerekse de Yönetim Kurulu’nu oluşturan konseyinde temsilcilerinin bulunduğu dile getirildi.

Diş hekimliği alanında dünyada en yetkili otorite olan FDI, Dünya Sağlık Örgütü’yle (World Health Organization, WHO) işbirliği içerisinde ağız ve diş sağlığının dünya genelinde iyileştirilmesi için çalışmalarını hem Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği hem de ülkeler nezdinde sürdürüyor.

101. Dünya Diş Hekimleri Kongresi'nin (FDI Annual World Dental Congress) 29-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul'da

Dünya çapında 1 milyon’dan fazla diş hekimini temsil etmenin yanı sıra 200’den fazla ulusal diş hekimleri birliğini içerisinde bulunduran FDI, 1900 yılında diş hekimlerinin eğitimini ilerletmek amacıyla kurulmuş. Toplumsal sorumluluklarına da her zaman sahip çıkan FDI, ağız ve diş sağlığını genel sağlığın ayrılmaz parçası olarak kabul ederek, diş hekimlerinin dünya çapında sorunların çözümü ve insanların ağız diş sağlığının optimal düzeye ulaşması için çalışmalar yapıyor. Ayrıca, dental endüstri ile birlikte gerçekleştirdiği ağız diş sağlığını korumaya yönelik kampanyalarla değişik ülkelerde çok başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor.

FDI AWDC 2013’ün başarısının sadece Türk Diş Hekimleri Birliği’nin olmayıp, ülkemizin uluslararası tanınırlığı açısından da olumlu bir adım olacağını ifade eden TDB, bu ilerleme yolundaki adıma herkesin katkısını beklediklerini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
75 milyar dolarlık sahte ilaç sağlığı ve sektörü tehdit ediyor

Pfizer'in Küresel Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CSO'su John Clark, "dünya genelinde büyüyen bir problem" olarak nitelediği sahteciliğin sağlığı tehdit...

Kapat