Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ocak 2014, Salı 10:46

Dünyanın ilk taklit kalbi binlerce hastaya umut oldu

Dünyada ilk kez Fransa’da geliştirilen ve geçen ay düzenlenen bir operasyonla tamamen yapay kalp takılan hastanın durumunun iyi olduğu açıklandı.

Paris’teki Georges-Pompidou Hastanesi kardiyoloji servisi bölüm şefi profesörü Michel Desnos, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, gözetim altında tuttukları hastanın durumun iyi olduğunu söyledi. Hastanın ne zaman taburcu olacağı konusunda bir tarih vermenin erken olduğunu ifade eden Desnos, ”Hastamız radyo dinliyor, televizyon seyrediyor, oturuyor, ziyaretçilerini kabul ediyor” ifadesini kullandı. Fransa’daki George Pompidou Hastanesi’nden bir ekip, “Carmat” adlı şirket tarafından geliştirilen tamamen yapay bir kalbi 18 Aralık’ta, 75 yaşındaki hastaya nakletmeyi başarmıştı.

Pıhtılaşma gibi sorunlara yol açabilecek plastik maddeler yerine inek derisi kullanılarak geliştirilen “protez kalp”, normal kalbin görevini taklit ederek otomatik olarak kan dolaşımı sağlıyor. Fransa’da geliştirilen yapay kalbin dünya genelinde binlerce hastaya umut olabileceği belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cerrahlara 3 boyutlu hologram desteği

İsrail’de bir firma cerrahlara ameliyatlarda büyük kolaylık sağlayacak bir teknolojiyi hayata geçirdi. Bundan böyle doktorlar tıbbi bir işlem sırasında hastalarının...

Kapat