Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Aralık 2011, Pazartesi 12:57

Dünyagöz, Türkiye’de “Lazerle Katarakt Ameliyatı” dönemini başlattı

Dünyagöz Hastaneler Grubu, göz cerrahisinde çığır açacak Femto Saniye Lazer Fako teknolojisini Türkiye’ye getirdi. Daha önce gözlükten kurtulma ameliyatlarında bıçaklı yöntemi ortadan kaldıran “Intralase Lazer Teknolojisi”ni Türkiye ile tanıştıran Dünyagöz Grubu, şimdi de katarakt tedavisinde Femto Saniye Lazer teknolojisi ile bıçaksız katarakt cerrahisi dönemini başlattı. Katarakt tedavisinde komplikasyon riskini minimuma indiren ve ameliyat sırasında hastaya yüksek güvenlik ve konfor sağlayan yeni yöntem ile katarakt ameliyatlarında bugüne kadar kullanılan bıçaklı yöntemin aksine artık hastaların gözlerine el değmeden lazerle cerrahi müdahale yapılacak. Böylece ameliyat esnasında ortaya çıkabilecek istenmeyen etkiler en aza indirilmiş olacak. Göz cerrahisinde çığır açan yöntem aynı zamanda ameliyatın en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanmasını sağlıyor. Bu sayede hastalar tek bir operasyonla kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarından da gelişmiş göz içi mercek seçenekleri ile kurtulabiliyor.

Lazerle katarakt ameliyatlarını başlatan doktor Türkiye’de

Dünyagöz Hastanesi - Femtosaniye Lazer Lansmanı

Yeni teknolojinin Türkiye’ye gelmesi dolayısıyla Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya dünyada lazerle katarakt ameliyatlarını ilk yapan doktor Prof. Dr. Zoltán Zsolt Nagy de katıldı. Bıçaksız lazerle tedavinin katarakt hastaları için bir devrim niteliği taşıdığını anlatan Prof. Dr. Nagy, Amerika’dan getirilen yeni teknoloji sayesinde ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonların en aza ineceğini; bu sayede göz nakline (kornea nakline) kadar varabilen komplikasyonların azaltılabileceğini kaydetti. Femto Saniye Lazer teknolojisinin dünya genelinde sadece aralarında Amerika, İspanya, Kanada, Almanya ve İtalya’nın da bulunduğu az sayıda ülkede uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Nagy, cihazın Türkiye’ye getirilmesinde oftalmoloji alanında aktif bir şekilde yer alan deneyimli hekim kadrosuna sahip Dünyagöz Grubu’nun rolünün büyük olduğunu söyledi.

Yeni teknoloji ile yapılacak katarakt ameliyatları hakkında bilgi veren Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu ise, dünya ile eş zamanlı olarak bıçak kullanmadan lazerle katarakt ameliyatlarının Türkiye’de de yapılabildiğini söyledi. Prof. Dr. Devranoğlu, “Cihaz, sağlıkta yüksek kaliteyi temsil eden FDA ve CE onayına sahip. Türkiye’ye ilk olarak Dünyagöz Grubu’nda uygulanmaya başlayacak. Bu yeni teknoloji hastalara kataraktın yanı sıra aynı ameliyatta gelişmiş göz içi mercek seçenekleri ile uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulma seçeneği sunuyor. Bu teknoloji ile bıçak kullanılarak göz içine girilip gerçekleştirilen katarakt ameliyatlarının zaman içerisinde ortadan kalkacak” dedi.

Operasyon hem hekim hem de hasta açısından en konforlu şekilde tamamlanıyor

Katarakt ameliyatlarında önemli olan hususlardan birinin hastanın gözündeki katarakt alındıktan sonra yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanabilmesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Devranoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun için yeni teknolojide hastanın gözü mikron biriminde çok hassas bir şekilde ölçülüp lazer ışınlarıyla merceğin ön zarının açılması sağlanıyor. Halen kullanılan eski yöntemde ise bu zarın korneanın neresinden ve hangi çapta açılacağı hekim deneyimine bağlı olarak mekanik aletlerle yapılıyor. Bu zar hekimin istediği çapta ve düzgünlükte olmamış ise özellikli mercek kullanımının başarısını azaltıyor. Yeni teknoloji ile hastanın göz merceğinin istenilen çapta lazerle açılan ön zarı kolaylıkla alınıyor ve sonra da hekimin yerleştireceği özellikli göz merceğiyle katarakt ameliyatı tamamlanmış oluyor. Yeni teknoloji hastaya yüksek güvenlik ve konfor sunuyor.”

Dünyagöz Grubu Ataköy Hastanesi Medikal Sorumlusu Prof. Dr. Akif Özdamar ise, yeni teknolojide kataraktın göz içerisinden eskiye göre lensin sertliğine bağlı olarak %100 ile %40 arasında daha az enerji kullanılarak alındığını açıkladı. Prof. Dr. Özdamar, “Kataraktı ses dalgası kullanılarak göz içerisinde parçalayıp alıyorduk. Yeni yöntem sayesinde lazer ile kataraktı istediğimiz şekilde ve istediğimiz sayıda kesip oluşan küçük parçacıkları göz dışına vakum ile ya da düşük enerjide emülsifiye ederek alabiliyoruz. Laser ile kataraktın küçük parçacıklara ayrılması işlemi göz içinde mekanik aletlerle parçalama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, ameliyat esnasında gözde istenmeyen hasarların ortaya çıkma riskini de en aza indirmektedir” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Janssen Türkiye, telprevir’in EMA’dan aldığı ruhsata ilişkin bir duyuru yayınladı

Duyuruda, telaprevir'e verilen onay ile birlikte her zamankinden çok daha fazla genotip-1 kronik hepatit C hastasının iyileşme şansı bulacağı ifade...

Kapat