Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ekim 2013, Çarşamba 14:17

Doping ilaçlarının etkisi sanılandan uzun sürüyor

Bilimadamları, kısa bir süre için steroid kullanan sporcularda doping etkisinin sanılandan çok daha uzun sürdüğünü keşfetti.

“Journal of Physiology” dergisinde yayımlanan araştırma, dopingin etkisinin sanıldığı gibi kullanılan ilaçların kesilmesiyle sona ermediğini ortaya çıkardı. Norveç’teki Oslo Üniversitesi’nde laboratuvar ortamında fareler üzerinde deney yapan bir grup bilim adamı, kısa bir süre testosteron verilen hayvanların daha sonra da hızla kas yapmaya devam ettiğini kanıtladı.

Araştırmacılar, hormonun kesilmesinden üç ay sonra altı günlük bir egzersiz programına tabi tutulan farelerin kaslarında yüzde 30’luk bir büyüme görüldüğünü açıkladı.

Testosteron verilmeyen kontrol grubundaki farelerde ise aynı programın ardından sadece yüzde 6’lık kas büyümesi gözlendi.

Araştırmayı yöneten Prof. Kristian Gundersen, doping için kullanılan ilaçların kas liflerindeki hücre çekirdeği sayısını artırdığını açıkladı.

Hücre çekirdekleri, egzersiz yapıldığında kasların güçlenmesine yardımcı oluyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler, testosteron kullanarak elde edilen ek hücre çekirdeklerinin uzunca bir süre varlıklarını koruduğunu kanıtlıyor.

Prof. Gundersen, etkinin insanlar üzerinde de kanıtlanmasının ardından doping yapan sporculara verilen cezaların değişebileceğine dikkat çekti.

Dünya Anti -Doping Ajansı (WADA), kısa bir süre önce doping yapan sporculara verilen iki yıllık ceza süresinin dört yıla çıkarılmasını önermişti.

WADA, Norveçli bilim adamlarına araştırmalarını insanlar üzerinde de yapmaları için destek verecek. Ekip, Oslo’daki bir spor akademisinin öğrencilerinin katılacağı araştırma için hazırlık yapıyor.

Aynı ekip, daha önce “kas belleği”nin varlığını gösteren bir çalışma yapmıştı. Çalışma, gençken spor yapan kişilerin kaslarının, daha sonraki yaşamlarında spor yaptıklarında çok daha kolay büyüdüğünü gösteriyordu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
H7N9 virüsüne karşı aşı geliştirildi

Çinli araştırmacıların yeni bir grip türü olan virüsüne karşı aşı geliştirildiği bildirildi. Ulusal basındaki haberlerde, Çin Ulusal Grip Merkezi Başkanı...

Kapat