Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Temmuz 2013, Salı 14:00

Doktorların nöbet ücreti 7 liradan 11 liraya çıkacak

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine kamu hastanelerinde nöbet tutma şartı getiren düzenlemesine yönelik tepkiler üzerine nöbet ücretlerini  artırma kararı aldı.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, halen 7 lira civarında olan saatlik ücretin 11 liraya çıkarılması için bir kanun tasarısı sunulduğunu açıkladı. Ayrıca tasarıyla, tüm doktorların mesai saatleri dışında işyeri hekimliği yapabilmesini de hedeflediklerini aktardı.

Sağlık Bakanlığı, önceki akşam Eyüp Feshane Uluslararası Kongre ve Kültür Merkezi’nde iftar programı düzenledi. Programa Bakan Müezzinoğlu’nun yanı sıra İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Doç. Dr. Turan Buzgan ile çok sayıda davetli katıldı. İftarın ardından bir konuşma yapan Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimliğinin daha kurumsal bir noktaya taşınabilmesi için en az 10 bin hekime daha ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’de sağlık sektöründe temel sorunun hekim eksikliği olduğunu belirten Müezzinoğlu, ayrıca 20 bin uzman hekim ihtiyacı olduğunu da ifade etti. Türkiye’de 130 bin hekim bulunuyor.

Zaman’da yer alan habere göre; Bakan Müezzinoğlu, hekimlerin, işyeri hekimliği yapabilmesiyle ilgili de konuştu. Müezzinoğlu, “130 bin hekimimizin tamamı mesaisinden sonraki süreçte işyeri hekimliği de yapabilir. Bunu ekim ayında Meclis’e torba kanunumuzla birlikte getireceğiz. Aile hekimlerimiz de kamuda çalışan diğer hekimlerimiz de işyeri hekimliği yapabilecek.” şeklinde konuştu. Nöbetlerde hekimlere verilen ücretler hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanı, “Hazırladığımız kanun tasarımızda nöbet saat ücretini yüzde 50 artırıyoruz. Bu düzenlemeyi Meclis’ten geçirebilirsek 7 lira civarı olan saatlik ücret 11 liraya çıkacak. Nöbet tutan hekimlere döner sermayeden ayrıca bu yaptığı hizmet karşılığı ek ödeme verebilir miyiz onun üzerinde de çalışma yapacağız.” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde hazırladığı bir yönetmelik ile aile hekimlerine hastanelerde nöbet tutma şartı getirilmişti. Buna göre Bakanlık, belirlenen yerlerde ihtiyaç durumunda aile hekimlerine nöbet yazabilecek. Mesai saatleri dışında tutulacak nöbetler, hafta içi 8’er saat, hafta sonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere haftalık 30 saate kadar olacak. Aile Hekimleri Federasyonu ise söz konusu yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracaklarını açıklamıştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ölümlerin yüzde 43’ü kalbe bağlı

2013 yılında Türkiye’de tahmini 215 bin kişi kalbe bağlı nedenlerle hayatını kaybetti. AstraZeneca’nın da katkıda bulunduğu TEKHARF Çalışması Türk toplumunun...

Kapat